• YARIM ALTIN
  5.553,00
  % 0,14
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9780
  % 0,21
 • € EURO
  28,7861
  % 0,23
 • £ POUND
  33,4814
  % 0,13
 • ¥ YUAN
  3,7081
  % 0,19
 • РУБ RUBLE
  0,2789
  % 0,08
 • BITCOIN/TL
  712681,573
  % -0,45
 • BIST 100
  8.075,85
  % -0,53

AMB/Nagel: Faiz artış döngüsü sona ermedi

AMB/Nagel: Faiz artış döngüsü sona ermedi

Avrupa Merkez Bankası İdare Kurulu üyesi Joachim Nagel, bankanın tarihi faiz artış döngüsünün, enflasyon görünümüne yönelik üst istikametli risklerin baskın olması nedeniyle şimdi sona ermediğini belirtti.

Almanya Bundesbank Lideri Nagel, Pazartesi günü Frankfurt’ta yaptığı konuşmada, bu ay planlanan artışın ötesindeki kararlar gelecek datalara bağlı olsa da, “Gördüğüm kadarıyla daha gidecek çok yolumuz var. Fiyat görünümüne yönelik üst taraflı risklerin hakim olduğu görülüyor.

Tahminlere bakıldığında, düşükten çok daha yüksek enflasyon oranı beklendiğini görüyoruz. Örnek olarak beklentilerin üstünde fiyat artışları ve kâr marjları enflasyonun orta vadede artmasına neden olabilir” tabirlerini kullandı.

27 Temmuz tarihinde yapılacak toplantıda yeni bir faiz artışına kesin gözüyle bakılırken AMB yetkilileri enflasyonu denetim altına almak için borçlanma maliyetlerinin bundan sonra ne kadar artması gerektiğini belirlemeye çalışıyor. Nagel bir müddettir bankanın daha fazla sıkılaştırmaya gitme muhtaçlığına vurgu yapıyordu.

Euro Bölgesi’nde enflasyonun Haziran ayından yine hızlanması, şimdiye dek gerçekleştirilen 400 baz puanlık faiz artışlarının tesirli olduğuna dair işaretler arayan siyaset yapıcılar bir geri adım olarak bedellendiriliyor.

Euro bölgesindeki enflasyonun Haziran ayında tekrar hızlanması, şu ana kadar yürürlüğe giren 400 baz puanlık faiz artırımlarının ısırmaya başladığına dair işaretleri izleyen siyaset yapıcılar için bir gerileme. Sıkılaştırmanın imalat faaliyetini frenlediğine dair artan deliller olsa da, hizmetlere olan talep güçlü kaldı.

Nagel, iktisat için “sert bir inişin” önlenebileceğinden emin olduğunu söyledi.

Almanya Merkez Bankası’nın başındaki isim AMB’nin bilançosunun önümüzdeki yıllarda “önemli ölçüde” küçülmesi gerektiğini söyledi.

Nagel, “Gelecekteki para siyaseti zorlukları, tekrar daha fazla hareket alanı muhtaçlığını ortaya çıkarabilir. Merkez Bankası’nın piyasadaki ayak izinin gelecekte çok daha yönetilebilir hale gelmesi için söylenecek çok şey var. Bu kayda bedel ölçüde daha küçük bir bilançoya işaret eder” değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR YAZ