Parapiyasasi.net
AMB’den 50 baz puanlık artış yolda
Yazar: -06 Mart 2023
10

El Correo’ya konuşan Avrupa Merkez Bankası (AMB) Lideri Christine Lagarde Lagarde, “Faizleri 50 baz puan artırmamız çok yüksek bir ihtimal. Bu, son para siyaseti toplantımızda işaret ettiğimiz bir karardı ve son günlerde gördüğümüz tüm sayılar bu boyutta bir faiz artırımının çok çok yüksek bir mümkünlük olduğunu teyit etti” tabirlerini kullandı.

“Faizlerin hangi düzeye kadar yükseleceğini söyleyemem” diyen Lagarde, “Şu anda olduklarından daha yüksek olacaklarını, zafer ilan edemeyeceğimiz için daha yapacak işimiz olduğunu söyleyebilirim. İlerleme kaydediyoruz ancak hala yapacak işimiz var” diye konuştu.

Gerçekleşmesi halinde 50 baz puanlık bu adımla ECB’nin Temmuz ayından bu yana gerçekleştirdiği faiz artışlarının toplam büyüklüğü 350 baz puana ulaşacak.

Euro Bölgesi’nde enflasyon ECB’nin yüzde 2 düzeyindeki maksadının 4 katından fazlasına ulaşırken, kimi banka yetkilileri mayıs ayında da 50 baz puanlık ek bir artışın gerekliliğine işaret ediyor.

Uzun vadeli enflasyon beklentisi yükseliyor

Yatırımcılar da şu anda yüzde 2,5 düzeyinde bulunan mevduat faizinin yüzde 4 düzeyinde zirve yapacağını fiyatlıyorlar. Lakin daha yüksek faiz beklentilerine rağmen Euro Bölgesi için uzun vadeli enflasyon beklentileri de yükselmeye devam ediyor.

Commerzbank ekonomistleri de uzun vadeli enflasyon beklentilerinin 2008-09’da görülen rekor düzeylere kadar yükselmeye devam edeceği görüşünde.

Jefferies Stratejisti Mohit Kumar faiz ve enflasyon görünümü fiyatlamalarında önemli bir kopukluk olduğuna işaret ederken, Societe Generale SA Stratejisti Jorge Garayo, “Piyasadaki enflasyon fiyatlamaları kararlı formda yükseldi.

AMB’nin şahin retoriğini daha üst düzeye çıkarmasını ve bunun da eğri uzunluğunda gerçek getiriler üzerinde baskı oluşturmasını bekliyoruz” dedi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar