Parapiyasasi.net
Anadolu’ya genç beyin göçü kalkınmada ihtilal yaratır
Yazar: -02 Şubat 2023
14

Özlem ERMİŞ BEYHAN

Karaman, Urfa, Mardin, Adana, Gaziantep… Anadolu’nun potansiyeli çok yüksek birçok vilayetinde üniversiteler, sanayi ve Organize Sanayi Bölgeleri ile entegre biçimde teknoloji geliştiriyor. Fiyatsız konut üzere teşviklerle büyük kentlerden bu vilayetlere göçen genç beyinler, online çalışmanın da avantajı ile Anadolu’da teknoloji ekosistemini ateşliyor…

Geliştirilen teknoloji hem ülkemizin endüstrisine hem de ihracata güç veriyor. “Kurtuluş Savaşı’ndaki ruhla Türkiye’nin yeni bir kalkınma ihtilaline gereksinimi var” diyen Prof. Işın Çelebi’nin Türkiye hayali işte bu…

Temel sıkıntı istikrar

“Türkiye’nin iki değerli kaynağı var: Su ve insan gücü. Bu iki gücü çok düzgün kullanmak gerek” diyen Prof. Çelebi şöyle devam etti: “Temel sorun istikrar. Bugün iktisada baktığınızda belirsizlik var, güvensizlik var. Yatırım yapmak isteyen beşerler itimat istiyor. Anadolu’da yatırım kararı almak isteyen iş insanları şu anda bir karar almakta zorlanıyor. Ben Anadolu’yu çok yakından tanıyan, dolaşan, birçok üretici eli, endüstrici ile temas eden biriyim. Tarımda örneğin harikulade bir gelecek kaygısı var. Dünya fiyatları arttı, mazot, gübre ilaç fiyatları çok arttı. Anadolu sanayicisi ve işadamı, istikrar istiyor. Türkiye’nin disiplinli bir iktisat siyasetine muhtaçlık duyduğunu düşünüyorum. Kamunun kesinlikle iktisatta aktifliği olmalı ancak kamunun aktifliği kontrolde olmalı. Parlamentonun kontrol yetkisi olmalı, kuvvetler ayrılığı prensibi içinde yasama yürütme yargı birbirini denetler formda çalışmalı. Hukuk o yüzden çok kıymetli. Sistem bütünlüğü muhtaçlığı var Türkiye’nin.”

Gençlere teşvik verilmeli

“Türkiye’nin yeni bir kalkınma atılımı için genç beyinleri Türkiye’de tutması gerek. Gençlere Anadolu’da fiyatsız konut vermek üzere çeşitli teşvikler getirerek Anadolu’ya beyin göçünü tetiklemek gerek. Büyük kentlerde biriken genç nüfusu memleketine getirebilmek için teşvikler sağlanmalı. Online sistemle çalışılabiliyor artık. Teşebbüsçü gücü kullanılmalı. Örneğin Karaman son derece tesirli bir kent. Dışarıdan 5 bin personel çalıştırıyor. Besin sanayiine dair çok değerli yatırımlar var. Kayseri, Karaman, Konya, Diyarbakır, Gaziantep, Urfa, Mardin… Fevkalade gelişme potansiyeli olan kentler bunlar. 200’den fazla üniversitemiz var. Buraları üreten, Ar-Ge yapan, projeler geliştiren üniversiteler haline getirmek lazım. Üniversiteleri Anadolu endüstrisi ile iç içe geçirmek gerek. OSB’lerin içinde teknoloji merkezlerini geliştirmeli. Teşebbüsçü gücüne yer vermek gerek. Gençler aileleri ile örneğin Karaman’a yerleşecek, orada OSB’de yeni teknoloji geliştirecek, üniversitede ders verecek. Mustafa Kemal’in Kurtuluş Savaşı’nda yarattığı üzere bir heyecana gereksinimi var ülkenin.”

Ülkeyi gençlere hazırlamak

“Bütün Türkiye seçimi bekliyor. 6.4 milyon genç yeni olarak oy kullanacak. Bunlar Türkiye’nin geleceğinde Avrupa ile rekabet etmek istiyorlar. Altyapıyı ülke olarak bu genç nüfus için hazırlamamız gerek.”

Asgari fiyat 10 bin TL olacak

Prof. Çelebi, taban fiyatta mart ayında bir artış daha bekliyor. “Tahminime nazaran Mart’ta 10 bin TL düzeyine çıkarılacak” diyen Prof. Çelebi şöyle devam etti: “GSMH’den dar gelirlilerin aldığı hisse yüzde 34’tü. Bu oran yüzde 25’e düştü. İnanılmaz bir gelir gerilemesi var. Bu toplumun huzurunu da tehlikeye atıyor.”

Enflasyonla daha fazla gidemeyiz

“Türkiye’nin seçim sonrasında enflasyonla çok disiplinli bir siyasetle çabaya girmesi gerek. Türkiye enflasyonla çok fazla gidemez. Sayıları indirdiğiniz vakit hayat pahalılığı meselesini çözemiyorsunuz. Tahlil; daima hastalık kalacak, kesim modül kararlar alınacak formda aranıyor.”

Liralaşma siyaseti sürer mi?

“Seçime kadar olan süreç büyük bir belirsizlik içeriyor. Gördüğüm kadarıyla herkes bu belirsizliğin ne olacağını konuşuyor. Sanki liralaşma siyaseti daha ne kadar devam eder? Kurları sabitleyip daha ne kadar gidilebilir? İthalatı teşvik edip ihracatı cezalandıran bir sistem ne kadar üretecek? Beyin göçü ne olacak?”

2024 sonuna kadar sürer…

Prof. Dr. Işın Çelebi, seçimler sonrasında tüm Türkiye’yi güçlü bir devir beklediğini düşünüyor. Şöyle anlattı: “Seçimden sonraki aylar 2023 yılını toparlamaya yetmez. 2024 sonuna kadar uğraşmak lazım. Seçim sonucu ne olursa olsun bir istikrar programı uygulamak gerekecek. Bütçede gelir sarfiyat istikrarı kalmadı, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 70’in altına indi.”

Temel sorunumuz döviz gemi aksi istikamette gidiyor

“Türkiye’nin ihracatla büyüme modeli yanlışsız bir model. Türkiye’nin çok temel problemi döviz. Dövizi gereğince temin edemiyorsanız, döviz kazandırıcı hizmetlerin kapılarını açmıyorsanız, tam bilakis bunların yolunu kapatıyorsanız büyük eza yaratıyorsunuz demektir. İhracata dayalı büyüme modeli milletlerarası ticarete ahenk manasına geliyor. Bu, rekabet gücünü ve verimliliği artırmak demek. Teknolojiyi ve verimliliği artırmak kıymetli. Teknolojinin üretimimizde hissesi yüzde 3’lerde bugün, bunu yüzde 15’e çıkarmak gerek. Gemide daima bir arada koşuyoruz lakin gemi aksi istikamete gidiyor.”

Özel kur talebini yanlış buluyorum

“Özel kur taleplerini yanlış buluyorum. Kur masada belirlenmez, piyasada belirlenir. Piyasalarda kendi işleyişi içinde tahlil bulması gerekir. Kur muhafazalı mevduat kitlendi, yine cazip hale getirmek için faiz üst hududu kaldırıldı. Bana nazaran günlük kararlar alınarak götürülmeye çalışılıyor.”

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar