Parapiyasasi.net
Aramco’nun net kârı yılın birinci çeyreğinde geriledi
Yazar: -09 Mayıs 2023
3

Saudi Aramco tarafından açıklanan finansal bilançoya nazaran, Aramco’nun Ocak-Mart periyodunda net karı 31,9 milyar dolara geriledi. Şirket, geçen yılın tıpkı periyodunda 39,5 milyar dolar net kâr açıklamıştı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Saudi Aramco Üst Yöneticisi (CEO) Amin Nasser, düşüşe karşın şirketin büyüme stratejisinin planlar dahilinde ilerlediğinin altını çizerek şirketin ABD’nin yanı sıra Çin ve Güney Kore’de de kimi değerli yatırımlara ve iştiraklere imza attığını belirtti.

Beklentilerin altında gerçekleşen sonuçların birinci çeyrekte düşük seyreden ham petrol fiyatlarından kaynaklandığına işaret edilen açıklamada, şirketin düşük maliyetli arama ve üretim faaliyetleri (upstream) sonucunda kelam konusu fiyatlardan en az düzeyde etkilendiğini belirtti.

Geçen yıl birinci çeyrekte süratli yükselmişti

Geçen yılın birinci çeyreğinde net kârını bir evvelki yıla nazaran yüzde 82 arttıran Aramco, yüksek petrol fiyatlarından yararlanarak, dünyanın en kıymetli şirketi sıralamasında ABD merkezli teknoloji şirketi Apple’ı 2020’den beri birinci sefer geride bırakmış ve liderliğe çıkmıştı.

Uluslararası referans olarak kabul edilen Brent çeşidi petrolün varil fiyatı yılın birinci üç ayında varil başına en yüksek 89,09 ile en düşük 70,06 dolar aralığında süreç görerek yaklaşık yüzde 3 paha kaybetmişti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar