Parapiyasasi.net
Asya’nın en zenginini sarsan Hindenburg’un amacında Dorsey var
Yazar: -24 Mart 2023
5

Eski Twitter CEO’su ve Block’un kurucu ortaklarından Jack Dorsey’nin serveti yatırım ve araştırma şirketi Hindenburg Research’ün açıkladığı rapor sonrası geriledi.

Block’un kullanıcı sayısını şişirdiğini ve maliyetleri az gösterdiğini sav ederek short durumda olduğunu belirten Hindenburg, Block’un çalışanlarının hesaplarının yüzde 40 ila yüzde 75’inin uydurma olduğunu açıkladı.

Bu gelişmenin akabinde şirketin payları çakırken, Dorsey’nin serveti Perşembe günü 526 milyon dolar düşerek Mayıs ayından bu yana en berbat bir günlük düşüşünü yaşadı.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne nazaran, Dorsey’nin serveti yüzde 11’lik düşüş ile 4,4 milyar dolara geriledi.

Adani, şahsî servetinin neredeyse yarısını kaybetmişti

Hindenburg 24 Ocak’ta, Block’a emsal olarak Adani Group hakkında da, Borsada manipülasyon ve muhasebe dolandırıcılığı argümanlarında bulunduğu bir rapor yayımlamıştı. Bu argümanların akabinde şirket paylarında sert düşüşler yaşanmıştı. Buna karşılık Adani Group ise 413 sayfalık bir savunma metni yayımlayarak tezleri yalanlamıştı.

İddiaların akabinde Adani Group bünyesinde bulunan şirketler, yaklaşık 110 milyar dolar kaybetmişti. Yatırımcıların da dayanağını çekmesi üzerine, Adani’nin 120 milyar dolar olan şahsî serveti 59 milyar dolara düşmüştü.

Söz konusu düşüşler sonrası Adani, dünyanın en varlıklı 3’üncü şahsı pozisyonunu kaybederek, 21’inci sıraya gerilemişti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar