Parapiyasasi.net
Avro Bölgesi’nde imalat endüstrisindeki düşüş martta derinleşti
Yazar: -03 Nisan 2023
7

S&P Küresel, Avro Bölgesi’nin mart ayı imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) en son verisini açıkladı.

Buna nazaran, Avro Bölgesi’ndeki fabrika faaliyetleri, alışılmışın dışında yüksek enflasyonun akabinde artan ömür maliyetleriyle tüketicilerin satın alma konusunda temkinli davranmasından olumsuz etkilendi.

Avro Bölgesi’nde şubatta 48,5 olan imalat sanayi PMI, martta 47,3’e gerileyerek 9 aydır daralmaya işaret eden 50 puanın altında kalmaya devam etti.

S&P Küresel, öncü bilgilerde mart ayı imalat PMI’yı 47,1 puan olarak açıklamıştı.

“Avro Bölgesi’nde imalat endüstrinin üretimi dalgalı sularda olmaya devam ediyor”

S&P Küresel Baş Ekonomisti Chris Williamson, hususa ait değerlendirmesinde, “Fabrikaların, artan hayat maliyeti, merkez bankalarının daha sıkı para siyaseti, şirketlerin stoklarını boşaltmaya başlaması ve düşük tüketici itimadının ortasında mal talebindeki azalışın 11 aydır arka arda düştüğünü bildirmesiyle Avro Bölgesi’nde imalat endüstrinin üretimi dalgalı sularda olmaya devam ediyor.” sözünü kullandı.

Daha düşük güç maliyetleri ve uygunlaşan tedarik zincirleriyle üreticilerin üretim maliyetlerinin Temmuz 2020’den bu yana birinci kere düştüğünü belirten Williamson, “Bu düşük maliyetler, satış fiyatlarındaki daha yavaş artışları desteklerken, bu da tüketici fiyatlarının düşmesine yardımcı oluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan, Avro Bölgesi’nde şubatta yüzde 8,5 olan yıllık enflasyon, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) tarihindeki en agresif para siyaseti sıkılaştırmasına karşın martta güç fiyatlarındaki düşüşün tesiriyle yüzde 6,9 düzeyinde belirlendi.

PMI datalarında 50 puanın üstü büyümeye işaret ederken, 50 puanın altı daralmayı gösteriyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar