Parapiyasasi.net
Avro Bölgesi’nde perakende satışlar beklentilerin altında kaldı
Yazar: -06 Mart 2023
6

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) ve Avro Bölgesi’nin ocak ayına ait perakende satış datalarını yayımladı.

Buna nazaran, AB’de perakende satışlar, ocakta bir evvelki aya kıyasla yüzde 0,3 artarken, geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 2,2 düştü.

Avro Bölgesi’nde de perakende satışlar ocakta aralık ayına nazaran yüzde 0,3 yükselirken, geçen yılın birebir devrine nazaran ise yüzde 2,3 gerileyerek beklentilerin altında kaldı. Perakende satışların ocakta aylık yüzde 1 yükselmesi, yıllık bazda ise yüzde 1,8 gerileyeceği kestirim ediliyordu.

AB ülkeleri ortasında ocakta bir evvelki aya kıyasla perakende satışlarda en fazla düşüş yüzde 9,8 ile Avusturya’da, yüzde 1,4 ile Slovakya’da ve yüzde 0,6 ile Macaristan’da görüldü. En fazla artış ise yüzde 4,9 ile Hollanda’da, yüzde 4,6 ile Lüksemburg’da ve yüzde 4,1 ile Slovenya’da belirlendi.

Perakende satışlar, yıllık bazda ise Belçika’da yüzde 8,9, Almanya’da yüzde 6,8, Danimarka ve İsveç’te yüzde 5,8 geriledi. Slovenya’da yüzde 18,5, Romanya’da yüzde 5,8 ve Malta’da yüzde 5,7 arttı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar