Parapiyasasi.net
Avrupa Birliği gümrüklerde ıslahata hazırlanıyor
Yazar: -17 Mayıs 2023
5

AB Komitesi, “AB Gümrük Birliği” ıslahatına ait yeni düzenlemeler içeren paketi duyurdu.

Gümrük Birliği’nin yönetimi için kurumlar ile işletmeler ortasında risk idaresine dayalı, uygun maliyetli ve aktif bir işbirliği ve paydaşlık çerçevesi kurulacak. Bu kapsamda, ticari faaliyette bulunanlar, ithalat ve ihracatlarında gümrük için gereksinim duyulan bilgileri, “AB Gümrük Data Merkezi” isimli yeni ortak sisteme sunacak.

Nakliyeciler ve depo işletmeleri malların hareketleriyle ilgileri bilgileri de bu sisteme girecek. Bu sistem vakitle geliştirilerek tedarik zincirleri de dahil ticari faaliyetlerin tamamına yayılacak.

Gümrük ve ilgili makamlar, risk tahlillerine nazaran rastgele bir gönderiye yükleme öncesi, giriş, AB içinde taşıma yahut en son varış noktasında müdahale edebilecek. Bilgi merkezi, 2028 yılında elektronik ticaret teslimatlarına, 2032’de de başka tüm işletmelere açılacak.

Veri merkezi mevcut gümrük bilgi teknolojisi altyapısının yerini alacak

Söz konusu sistem 1 Ocak 2038’den itibaren zarurî hal alacak. Bu sayede şirketlerin bürokratik süreçleri sadeleşecek ve tasarruf sağlanacak. Beyana dayalı bir gümrük sisteminden dataya dayalı bir sisteme geçiş yapılacak.

Sadeleştirmeler sayesinde, işletmelerin ahenk maliyetleri yılda 2,7 milyar euro azalacak. Yeni sistemin merkezinde AB Gümrük Yönetimi yer alacak ve AB Gümrük Data Merkezini denetleyecek.

AB Gümrük Yönetimi, 1 Ocak 2028’de vazifeye başlayacak. Yeni yönetim, risk ve kriz idaresi konusundaki sorumluluklar yüklenecek.Veri merkezi, AB ülkelerindeki mevcut gümrük bilgi teknolojisi altyapısının yerini alacak. Böylelikle gümrük data işletme maliyetlerinde yılda 2 milyar euro kadar tasarruf sağlanacak.

Sistem kapsamında, bilgileri tahlil etmek, izlemek ve meseleleri evvelce varsayım etmek için yapay zeka kullanılacak. Gümrük ıslahatı ile çevrim içi platformlar internet üzerinden satılan malların bütün gümrük yükümlülüklerine uymakla yükümlü olacak. Bu değişiklik, gümrük yükümlülüğü ferdî tüketiciden platformlara yöneltecek.

Değeri 150 euronun altında olan malların gümrük vergisinden muaf tutulduğu mevcut sistem de istismar edildiği gerekçesiyle kalkacak.

AB Gümrük Birliği, 1968’de kurulmuştu. Islahat, ticaret hacimlerindeki büyük artış, bilhassa e-ticaret, süratle artan sayıda AB standardı da dahil olmak üzere Avrupa ülkeleri gümrüklerinin meselelerini gidermeyi amaçlıyor.

AB üyesi 27 ülkede gümrük konusunda 100’ün üzerinde farklı bilişim sistemi kullanılıyor.

Söz konusu teklifin yürürlüğe girmesi için Avrupa Parlamentosu (AP) ve üye ülkelerin onayı gerekiyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar