Parapiyasasi.net
BAE: Türkiye ile stratejik amaçlar amaçlanıyor
Yazar: -05 Mart 2023
8

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) hükümeti basın ofisi, Türkiye ile BAE ortasında karşılıklı ticaret ve yatırımın güçlendirilmesi maksadıyla dün imzalanan “Kapsamlı Ekonomik İştirak Anlaşması” ile ilgili yazılı bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, iki ülke ortasındaki bu mutabakatın gelecek vadeden bir atmosfer yarattığı, oluşan bu atmosferin iş dünyası ortasında daha verimli işbirliğini teşvik edeceği, iki ülke halkına ve iktisadına yarar sağlayacağı tabir edildi.

BAE hükümetinin açıklamasında, “Anlaşmayla, ticaret hacminin arttırılması başta olmak üzere bir dizi argümanlı stratejik maksada ulaşılması amaçlanıyor” tabirine yer verildi.

BAE’nin başşehri Abu Dabi’de dün, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, BAE İktisat Bakanı Abdullah bin Tavk el-Merri ve Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Ahmed ez-Zuyudi’nin iştirakiyle Türkiye-BAE Kapsamlı Ekonomik Paydaşlık Muahedesi İmza Merasimi düzenlenmişti.

“Türkiye ile ticari bağlantılar güçlenecek”

Öte yandan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Thani Al Zeyoudi, ülkesi ile Türkiye ortasında imzalanan “Kapsamlı Ekonomik Paydaşlık Anlaşması” ile ikili ticaret ve bağların büyük ivme kazanacağını söyledi.

Bakan Al Zeyoudi, Global Yumuşak Güç Doruğuna katılmak üzere bulunduğu İngiltere’nin başşehri Londra’da, Türkiye ile BAE ortasındaki ekonomik ve ticari münasebetlerin geleceğine ait değerlendirmelerde bulundu.

Al Zeyoudi, iki ülke ortasında imzalanan “Kapsamlı Ekonomik Paydaşlık Anlaşması”nın kıymetine dikkati çekerek, “BAE’de en az 25 bin, Türkiye’de 100 binden fazla istihdam yaratılması bekleniyor. Besin güvenliği, sıhhat, bilgi ve irtibat teknolojisi, finans dalı ve lojistik üzere birçok kesim için de büyük potansiyel var” dedi.

İkili ticaretin, geçen yıl bir evvelki yıla kıyasla yüzde 40’ı aşan değerli bir büyüme katettiğini belirten Al Zeyoudi, “Petrol dışı ticaretimizde yaklaşık 18,9 milyar dolara ulaştık” tabirini kullandı.

“Türkiye yatırım için hakikat yer”

BAE’nin Türkiye’ye şimdiden 5 milyar dolardan fazla yatırım yaptığının ve bu sayısı artırmaya istekli olduklarının altını çizen Al Zeyoudi, “Fakat kendimizi bu sayıyla sınırlamıyoruz. Hudut yok. Fırsatlar olduğu sürece bunları keşfedeceğiz” diye konuştu.

Al Zeyoudi, Türk finans sistemindeki harika büyümenin, BAE’nin yatırımları için “Türkiye’nin yanlışsız yer” olduğunu kanıtladığını vurgulayarak, bu yılki karlarının bir evvelki yıla kıyasla yüzde 40’tan fazla arttığına işaret etti.

Bakan Al Zeyoudi, “Bütün bunlar, Türkiye’de güçlü ekonomik fırsatlar olduğu manasına geliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

İki ülkenin de yeni pazarlara erişim sağlamak için birbirlerine yardım etmenin yollarını araştırdığına değinen Al Zeyoudi, “Çünkü bilhassa Asya’nın doğusu, Avrupa’nın doğusu kelam konusu olduğunda Türkiye’nin komşularına çok büyük ilgi duyuyoruz ve Afrika’da da ortak çıkarımız var.” dedi.

“BAE ile Türkiye lojistik işbirliğinde büyük ilerleme kaydetti”

BAE’li Bakan, ülkesi ile Türkiye’nin lojistik işbirliğinde de “büyük ilerleme” kaydettiğine dikkati çekerek, Türkiye’den BAE’ye yapılan sevkiyatların müddetini kısaltacak yeni rotalar araştırdıklarına değindi.

Al Zeyoudi, “Normalde 28 gün sürüyor. Artık bu mühletin yarısı kadar sürecek zira Türkiye’den direkt İran’a ve BAE’ye deniz yoluyla yahut Türkiye’den Irak’a ve BAE’ye nasıl gideceğimiz konusunu ele alıyoruz” formunda konuştu.

BAE’nin lojistik altyapısı üzerinde çalıştığını söyleyen Al Zeyoudi, Afrika pazarında nasıl işbirliği yapılacağı konusunda, ülkesinin Türk şirketleriyle görüştüğünü de vurguladı.

“İlişkilerimizde hudut yok”

Bakan Al Zeyoudi, güneş ve rüzgar gücünün yanı sıra yeşil hidrojen projeleri hakkında da ülkesi ile Türkiye ortasında görüşmelerin yapıldığını kaydederek, “Büyük bir ilgi var. Yalnızca bu da değil, şimdiden fizibilite çalışması evresine geçtik. Daha evvel de söylediğim üzere, münasebetlerimizde hudut yok” dedi.

Al Zeyoudi, BAE’nin iklim değişikliğiyle gayrette “çok pragmatik” olduğunu, petrol ve doğal gazın gayrisafi yurt içi hasılası içindeki hissesini muvaffakiyetle azaltmayı başardıklarını lisana getirdi.

Ayrıca, yenilenebilir güçte, BAE’nin en büyük global yatırımcılardan biri olmaktan gurur duyduğunun altını çizen Zeyoudi, “70’ten fazla ülkede 50 milyar dolardan fazla yatırım yapıyoruz” tabirini kullandı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar