• YARIM ALTIN
  5.518,00
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9763
  % 0,10
 • € EURO
  28,6838
  % -0,15
 • £ POUND
  33,4571
  % 0,01
 • ¥ YUAN
  3,7073
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,2801
  % 0,44
 • BITCOIN/TL
  715076,156
  % 1,40
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

BAE-Türkiye İş Forumu “yatırımların artırılması” davetiyle başladı

BAE-Türkiye İş Forumu “yatırımların artırılması” davetiyle başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) kapsayan Körfez tipi kapsamında Dış Ekonomik İlgiler Heyeti (DEİK) tarafından hayata geçirilmesi planlanan iş forumlarının üçüncüsü, Abu Dabi’de Emirates Palace Mandarin Oriental Otel’de başladı.

İş forumunda, iki ülkeden başta gayrimenkul, müteahhitlik, sanayi, tarım, besin, bilişim ve bankacılık olmak üzere birçok kesimden çok sayıda iş insanı bir ortaya geldi.

Etkinliğin açılışında konuşan DEİK Türkiye-BAE İş Kurulu Lideri Öz, iki ülkenin son 2 yılda inanılmaz bir ivmeyle hem yatırım hem de ticari faaliyetler kapsamında önemli sayılarla iş birlikleri başlattığını söyledi.

Öz, “BAE, son 2 yılda Türkiye’de bankacılık, liman, lojistik, sıhhat ve besin üzere alanlarda yaptığı yatırımlar sayesinde inanılmaz bir ivmeyle ülkemizde neredeyse birinci 5’e girmiş durumda.” dedi.

“Üçüncü ülkelerde iş birliği oluşturmanın vakti geldi”

Tevfik Öz, Türklerin BAE’nin tüm emirliklerinde farklı kesimlerde önemli iş hacmine ulaştığını belirterek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Burada iki ülkenin kendi ortasındaki yatırım ve ticari faaliyetlerin yanı sıra üçüncü ülkelerdeki iş birliklerimizi BAE’den dostlarımız, kardeşlerimiz ve firmalarımızla daima birlikte genişletmek istiyoruz. Türk firmalarının Orta Doğu ve Körfez ülkelerinde birebir vakitte da son 10 yılda Afrika ülkelerinde geliştirmiş olduğu ticaret faaliyetler ve deneyimleri bizim BAE’li firmalarla güç birliği oluşturarak müşterek iş yapmanın vakti geldi. Bugün de bu hususta çok pahalı Türk ve BAE’li firmalar bir ortada. Üçüncü ülkelerde neler yapılabileceği konusunda önemli çalışmaları başlatmamızın vakti geldi.”

Öz, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti kapsamında BAE Devlet Lideri Pir Muhammed Bin Zayed Al Nahyan’ın katkılarıyla çok kıymetli muahedeler imzalanacağını bildirdi.

Yapılacak mutabakatların iki ülke özel kesiminin birbirleri ile daha yakın ve sıcak bağlar kurma bahtını ortaya çıkaracağını aktaran Öz, iki ülke başkanına katkıları nedeniyle teşekkür etti. Öz, “Çünkü bu, iki ülke insanlarının kültürel ve ticari faaliyetlerinin önünü çok samimi bir biçimde hızlandırarak açabilen bir alaka doğurmuştur.” dedi.

“Birçok kesimde iş birliğine imza atabiliriz”

BAE-Türkiye İş Kurulu Lideri Abdullah Al Hameli de iki ülke ortasında çok eskilere dayanan bir tarihi geçmiş bulunduğunu, birebir dini inançlara ve tıpkı kültürel alışkanlıklara sahip olduklarını söyledi.

Son iki yılda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Al Nahyan’ın 4 kere bir ortaya geldiğini ve başkanların ülkeler ortasındaki bağlantılara çok değer verdiklerini belirten Hameli, birbirlerini daha çok anlamaları gerektiğini söz etti.

Hameli, Türkiye’nin BAE’ye ihracatının son yıllarda ivmelendiğini ve değerli bir noktaya yükseldiğini belirterek, “BAE’li şirketlerin de Türkiye’de ne kadar yüksek yatırım yaptığını görüyoruz. İki ülke ortasında yüksek potansiyel var. Sıhhat, e-ticaret, yeşil iktisat, petrokimya, robotik, inovasyon, sanayi ve altyapı üzere alanlarda iş birlikleri yapabiliriz. İlhamımız ve sinerjimiz bir ortaya geldiğinde çok farklı inovasyonlara imza atabiliriz.” diye konuştu.

İki ülke ortasında yapılacak iş birliklerinin değerine işaret eden Hameli, bunun istikballeri için kıymetli olduğunu vurguladı.

İki ülke ortasındaki yatırım fırsatları anlatıldı

Açılış konuşmalarının akabinde iki ülkedeki yatırım fırsatları, sunumlarla iştirakçilere anlatıldı.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nden Rahim Albayrak “Türkiye’deki Yatırım Fırsatları” başlıklı sunum gerçekleştirirken, BAE Milletlerarası İş Geliştirme ve Ticareti Geliştirme Departmanı Yöneticisi Rashed Al Teneiji de BAE’nin yatırım ekosistemini paylaştı.

YORUMLAR YAZ