• YARIM ALTIN
  5.535,00
  % 0,16
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9774
  % 0,21
 • € EURO
  28,7485
  % 0,10
 • £ POUND
  33,5221
  % 0,26
 • ¥ YUAN
  3,7095
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,2789
  % 0,06
 • BITCOIN/TL
  716198,433
  % 1,16
 • BIST 100
  8.052,75
  % -0,81

Bakan Bolat: BAE Türkiye’ye beş alanda 30 milyar dolarlık yatırım yapabilir

Bakan Bolat: BAE Türkiye’ye beş alanda 30 milyar dolarlık yatırım yapabilir

Pazartesi günü bakanlıkta gazetecilerle bir ortaya gelen Bolat, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni kapsayan, gelecek hafta başlayacak Körfez tipine ait soruyu yanıtlarken, teknik çalışmaların devam ettiğini söyledi.

BAE’nin en büyük yatırım holdingi ADQ’nun Türkiye’de temaslarda bulunduğuna değinen Bolat, “Türkiye’de yatırım konusunda 30 milyar dolar besin, lojistik, ilaç ve hastane işletmeciliği, altyapı yatırımları ve startupların olduğu, teknoloji teşebbüslerinin olduğu alanlarda tekliflere açığız dediler” sözlerini kullandı.

Avrupa’dan birtakım ülkelerle de ticari bağlarda hareketlenmenin başlayacağını anlatan Bolat, Erdoğan’ın ziyaretinden akabinde sonbaharda somut adımların atılacağını söyledi.

Katar, Lübnan, Sudan ve Ukrayna ile Özgür Ticaret Muahedeleriyle ilgili onay süreçlerinin devam ettiğini belirten Bolat, yeni devirde Endonezya, Japonya ve Tayland’la da bu bahiste çalışmalar yapılacağını kaydetti.

Bakan Bolat, ticaret dayanaklarına değinirken ayrıyeten Eximbank’ın sermayesinin 6 milyar 800 milyon TL artırıldığına ve toplam sermayenin 20 milyar 600 milyon TL’ye yükseldiğine işaret etti.

İkinci el oto ithalatı yok

Bakan Bolat’a son günlerde tartışılan ikinci el araba ithalatına müsaade verileceği konusu da soruldu. Otomotiv ithalatının yılın birinci altı ayında yüzde75 arttığını ve altınla birlikte en büyük ithalat kalemi haline geldiğini belirten Bolat, bu nedenle gündemlerinde bir çalışmanın şu an için bulunmadığını söyledi.

Haksız fiyat kontrolleriyle ilgili soruyu yanıtlarken de Bolat, bugüne kadar 53 bin işletmede 304 bin eserin incelendiğine değindi. Bolat, başta zincir marketler, galeri ve otomotiv bayileri olmak üzere işletmelere 198 milyon TL ceza kesildiğini, Rekabet Kurumu tarafından da 6,22 milyar TL idari pari cezası kararı alındığını duyurdu.

“Fahiş fiyattan satanlardan alışveriş yapmayalım”

Fahiş fiyat görülmesi durumunda tüketicinin Bakanlığa ihbar etmesini de talep eden Bakan Bolat, kelamlarına şöyle devam etti:

“Biz bütün ihbarlara baskınlar yapıyoruz. Toplumsal medyadan ya da Bakanlığımıza bildirilen tüm ihbarlara kontrol sistemini çalıştırıyoruz. Bunun bir yolu da şuurlu tüketim. O denli satıcı varsa oradan alışveriş yapmamalıyım, kim makul satıyorsa oradan almalıyım. Merkez Bankası fiyat istikrarında gerekli çalışmaları yürütüyor bütün gücüyle, Hazine ve Maliye Bakanlığı para ve maliye siyasetleri alanında yürütüyor. Merkez Bankamız para ve döviz kurum siyasetlerinde çabasını yürütecek. Biz de Ticaret Bakanlığı olarak düzenleme kontrol ve yaptırım uygulama ile caydırıcılık vazifesini yapacağız. Tüketicimiz de fahiş fiyat uygulaması yapan yerlerden alışveriş yapmayacak, daha uygun yerlerden yapacak. Bu formda piyasada rekabeti artıracağız.”

Bazı marketlerin, KDV artışlarını yürürlük müddetinden evvel uyguladığının belirtilmesi üzerine ise Bolat, “Denetim takımlarımızın çalışmalarında, KDV farkı KDV olarak mı yansıtılıyor yoksa üstüne çok daha fazla ekleyerek tüketici ziyanına gayret içine mi giriliyor denetim ediyor, bu kontroller yapılıyor.” dedi.

Bolat, hal maddesine ait de çalışmaları bulunduğunu da anlatırken “Halleri belediyeler işletiyor. Belediyeler, yeni ve çağdaş haller yapma konusunda finansman kahrı çektiklerini tabir ediyorlar. En kıymetli şey, tarladaki eseri fazla zayiat olmadan aracısını azaltarak hale getirip tüketicinin beğenisine sunmak. Zerzevat ve meyvelerde bir iki günde süratli çürüme oluyor. Çiftçilerimizin kendi ortalarında kooperatif kuramamaktan kaynaklı olarak haldeki komitecilerle, kabzımallarla çalıştıklarını görüyoruz. Bizim vazifemiz üreticilerimizin kooperatifler üzerinden süratli formda eserlerini hale getirmelerini hızlandırmak. Hal yasasını yenileme konusunda Bakanlığımızın çalışması devam ediyor.” diye konuştu.

İhracatçının finansman kanalları açılıyor

Bolat, Merkez Bankasının siyaset faizini artırması sonrasında bankaların kredi musluklarını açmaya başladığına işaret ederek “Merkez Bankamızla geçen hafta bir toplantı yaptık. İhracatçıların finansmana erişimindeki badire ve tasalarını ilettik. Orada da hayli olumlu, olumlu bir bakış açısı görmekten mutluyuz. İhracatçılarımız korku duymasın, finansman kanalları açılıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Türkiye-AB bağlantılarını hızlandırmayı planlıyoruz”

AB ile alakalar ve Gümrük Birliğinin güncellenmesi sürecine ait de bilgi veren Bolat, şunları kaydetti:

“AB’den birçok başkanın seçim sonunda Türkiye ile yine çalışma konusunda istekli olduğunu gözlemledik. Önümüzdeki süreçte orta vadede Gümrük Birliği’nin güncelleme müzakerelerinin süratle başlatılıp bir sonuca varması talebimiz var. En son AB’nin 10 gün evvelki Önderler Tepesi’nde başkanlar, AB Kurulu’na vazife verdiler, ‘Türkiye ile AB ilgilerinde kıymetlendirme raporu hazırlayın’ diye. Bu da kıymetli bir gelişme. Yakında o rapor çıkar. Biz de Ticaret Bakanlığı olarak bu mevzuda istekliyiz. Önümüzdeki günlerde Bakan Yardımcım Mustafa Tuzcu Beyefendi Brüksel’e gidecek. Ben de AB’nin Genişlemeden Sorumlu Lider Yardımcısı ile görüşme niyetindeyim. En azından gerginliğin ortadan kalktığı devri proaktif yaklaşımla aksiyona dönüştürerek Türkiye-AB alakalarını hızlandırmayı, güçlendirmeyi planlıyoruz.”

YORUMLAR YAZ