• YARIM ALTIN
  5.556,00
  % 0,50
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9971
  % -0,10
 • € EURO
  28,9607
  % 0,33
 • £ POUND
  33,5768
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  3,7107
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,2805
  % 1,19
 • BITCOIN/TL
  734293,240
  % -0,05
 • BIST 100
  7.719,82
  % -0,82

Bankaya Altın Emanet Edilir Mi?

Bankaya Altın Emanet Edilir Mi?

Fiziki olarak altın alan birçok kişi bankaya altın emanet edilir mi? Sorusuna doğal olarak düşünmektedir. Bu soruya cevap olarak kısaca evet diyebiliriz. Evet, bankaya altın emanet edebilirsiniz çünkü bankaların oldukça güvenli kasaları vardır. Bu kasaları kiralayabilir ve altınlarınızı koyduğunuz kasalarda saklayabilirsiniz. Böylece evinizde duran altınlar için acaba çalınır mı? Sorusunu düşünmekten de kurtulursunuz. Bunun için altınları bankaya emanet etmenin, evde tutmaktan daha mantıklı olduğu söylenebilir.

Banka Kasasına Koyulan Altınlardan Bankanın Haberi Olur Mu?

Bankaya altın koymaya karar verdiyseniz ve altınlarınızı banka kasası kiralayarak oraya yerleştirdiyseniz bundan kimsenin haberi olmayacaktır. Bankalar kendi kasalarında nelerin tutulduğunu bilmez. Bu yüzden kasanın içerisine ne koyarsanız koyun gizli kalacaktır. Almak istediğiniz banka kasasının boyutlarına da siz karar verirsiniz. Küçük, orta veya büyük bir boy kasa alabilirsiniz. Kasaların boyutları eğer içerisine koyacağınız ürünler için yeterliyse daha büyük kasaya ihtiyacınız yoktur.

Bankaya Altın Emanet Edilir Mi?
Bankaya Altın Emanet Edilir Mi?

Banka Kasası Gerçekten Güvenilir midir?

Altınlarınızı banka kasasında koyduğunuz takdirde onların güvende olduğunu düşünmeniz oldukça doğru olacaktır. Evet, kasaların soyulma riskleri vardır, bu geçmiş yıllarda yaşanmıştır. Yine de evde olduğundan çok daha güvende olacağı kesindir. Banka kasaları iyi bir şekilde korunduğu için kasadaki eşyalarınızın başına bir şey gelme ihtimali epey düşüktür.

Altınları bankada saklamak neden daha mantıklıdır;

 • Altınlar bankada korunaklı kasada tutulmaktadır.
 • Kimi zaman evi boş bırakmak, bir yere gitmek durumunda kalırsınız ve altınlar güvencesiz kalır. Bankada bunlar yaşanmaz.
 • Banka kasaları güvenlik tarafından korunur.

Bu sebeplerden altınlarınızı kasada tutmak daha mantıklıdır.

Banka Kasasında Altınlar Çalınırsa Banka Zararı Karşılar Mı?

Bankalar kasaların içerisine neyin koyulduğunu, kasalarda ne yer aldığını bilmediği için zararı karşılayamaz. Bu yüzden kasadaki altınlarınız için tek güvence oranın korunaklı olmasıdır. Bundan dolayı altınlarınızın başına bir şey geldiği takdirde banka bunu karşılamak zorunda değildir. Yine de daha önce yaşanan bir banka kasası soygununda banka tercihini zararı karşılamaktan yana kullanmıştır. Bunu da kasa içerisindeki bilmedikleri için insanların dediklerini esas alarak yapmıştır.

YORUMLAR YAZ