Parapiyasasi.net
Bayrak Formasyonu Nedir, Nasıl Yorumlanır?
Yazar: -05 Şubat 2021
70

Borsada işlem yapan yatırımcılar, yapacakları işlemler hakkında ön görülerde bulunmak adına çeşitli yollar kullanmaktadırlar. Bunlardan bir tanesi de teknik analizdir. Teknik analizde karşımza çıkan şeylerden birisi ise formasyonlardır. Borsacıların sık sık tercih ettiği formasyonlardan birisi olan Bayrak formasyonu, hissenin ileriki hareketleri hakkında fikir sunmaktadır. Bayrak formasyonu, genellikle trend ortalarında görülmekte olan bir hareketlenmedir. Grafikte oluşan görüntü, bayrağa benzemekte olduğu için bayrak formasyonu olarak adlandırılmaktadır. Formasyon, genellikle sert hareketlerin ardından gelen dinlenme, yatay seyir hareketleri ile devam etmektedir.

Bayrak formasyonu analizi doğru yapıldığı takdirde; eğer formasyon yükseliş trendi içerisinde gerçekleşmiş ve pik noktası, dinlenme sürecindeki üst noktayı kırmışsa yükseliş trendinin devam edeceği şeklinde yorum yapmak mümkün olacaktır. Bayrak formasyonu oluşumu konusuna baktığımızda ise bir direk ve iki paralel çizgi bulunmaktadır.

Bayrak Formasyonu Nedir, Nasıl Yorumlanır?

Bayrak Formasyonu Nasıl Yorumlanır?

Bayrak formasyonu yorumlama hiçbir zaman için yalnız yapılmamalıdır. Diğer formasyon türleri ile kıyaslanmalı ve ortaya çıkan veriler içerisinden karar verilmelidir. Yani teknik analiz yaparken kümülatif davranmak gereklidir. Ayrıca bayrak formasyonu tespit ettiğiniz takdirde, bu durumu destekleyecek haber akışı ve piyasa hacmi gibi temel analizlere sahip olmanızda oldukça önemli bir diğer konudur. Tüm bunların birleşiminin ardından karar vermek daha doğru olacaktır. Kısacası, farklı kaynaklardan elde edilen veriler toplu bir şekilde düşünülmelidir.

Diğer yandan baktığımızda yalnızca bayrak formasyonu değil hiçbir teknik analiz yalnız başına düşünülmemelidir. Teknik analizleri destekleyecek türden temel analizler mutlaka bulunmalıdır.

Ters Bayrak Formasyonu Nedir?

Ters bayrak formasyonu da yatırımcıların ilgi ile takip ettiği formasyonlardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Bu formasyonda da isminden de anlaşılabileceği gibi ters bir bayrak şekli söz konusudur. Yine aynı şekilde direk ve iki yatay çizgiden oluşur. Bu formasyonda ise grafikte sert bir aşağı yönlü hareket görülmektedir. Bu aşağı yönlü sert hareketin ardından bir dinlenme, toparlama süreci gelir. Bu noktada bayrak kırıldıktan sonra direkte oluşan dip noktaya tekrardan dönülmesi söz konusudur.

Her iki formasyonda da analiz açısından önemli olan şey kırılma noktasının iyi tespit edilmesi olacaktır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
hesap işletim ücreti almayan bankalar