• YARIM ALTIN
  5.518,00
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9644
  % 0,13
 • € EURO
  28,7129
  % -0,08
 • £ POUND
  33,4762
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  3,7073
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,2801
  % 0,48
 • BITCOIN/TL
  717248,332
  % 1,40
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

Beklentiden daha az faiz artıran TCMB’den miktarsal sıkılaşma iletisi

Beklentiden daha az faiz artıran TCMB’den miktarsal sıkılaşma iletisi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yeni periyotta ikinci faiz artışı kararını aldı.

TCMB siyaset faizini yüzde 15’ten yüzde 17,50 düzeyine çıkardı.

Bloomberg HT anketine katılan kurumların beklentisi faizin yüzde 20’ye çıkarılması istikametindeydi.

TCMB karar metninde dezenflasyonun en kısa müddette tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması, fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın denetim altına alınması için mali sıkılaştırma sürecinin devamına karar verildiğini vurguladı.

Metinde global enflasyonun düştüğü, bununla birlikte hala uzun periyot ortalamalarının ve merkez bankalarının maksatlarının üzerinde seyrettiği belirtilirken bu nedenle, dünyanın birçok ülkesinde merkez bankalarının nakdî sıkılaştırma sürecine devam ettiği söz edildi.

“Enflasyon ana eğiliminde yükseliş sürüyor”

TCMB, Türkiye’de yakın periyoda ait göstergelerin enflasyonun ana eğiliminde yükselişin sürdüğüne işaret ettiğini, bu gelişmede yurt içi talepteki güçlü seyir, fiyat ve kur kaynaklı maliyet taraflı baskılar ile hizmet enflasyonundaki katılığın belirleyici olduğunu söyledi.

TCMB, bunlara ek olarak vergi düzenlemeleri ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın da enflasyon üzerinde ek olumsuz tesir yapacağını öngördü.

“Cari istikrardaki güzelleşme fiyat istikrarına katkıda bulunacak”

TCMB direkt yabancı yatırımlar, dış finansman şartlarındaki besbelli düzgünleşme, rezervlerde süregelen artış ve turizm gelirlerinin takviyesiyle cari süreçler hesabındaki dengelenmenin fiyat istikrarına güçlü katkıda bulunacağını tabir etti.

Karar metninde orta vadeli yüzde 5’lik enflasyon maksadına vurgu yapılırken, enflasyon görünümünde bariz güzelleşme sağlanana kadar mali sıkılaştırmanın gerektiği vakitte ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirileceği tabir edildi.

Miktarsal sıkılaşma mesajı

Metinde sadeleşme süreciyle ilgili olarak da şu bildiriler verildi:

Kurul, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa sistemlerinin fonksiyonelliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek formda sadeleştirmektedir. Sadeleşme süreci, tesir tahlilleri dikkate alınarak kademeli olarak devam edecektir. Bu kapsamda Şura, faiz artırımının yanı sıra, mali sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almıştır.

YORUMLAR YAZ