Parapiyasasi.net
Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor paylarında son durum: En çok hangisi kazandırdı?
Yazar: -04 Mart 2023
9

Spor endeksi, şubat ayında yüzde 9,8 bedel kaybetti

Sert dalgalanmaların yaşandığı Borsa İstanbul’da spor şirketlerinin payları de sert düştü.

Deprem felaketi piyasalarda oynaklığın had safhaya çıkmasına sebep olurken, Kahramanmaraş merkezli sarsıntılar nedeniyle 8 Şubat 2023 tarihinden 15 Şubat 2023’e kadar Borsa İstanbul hisse ve vadeli süreç piyasalarında süreçler durdurulmuştu.

Analistler, zelzele sonrası gerçekleşen süreçlerde panik havasının öne çıktığını belirterek, Sermaye Piyasası Heyeti’nin (SPK) aldığı tedbirler sonrasında borsada dengelenme eğiliminin görülmesine rağmen spor payları üzerindeki satış baskısının devam ettiğini söz etti.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) da profesyonel ve amatör tüm karşılaşmaları ertelemişti. Şubat ayında Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret AŞ’nin payları yüzde 4,5 azaldı.

Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar AŞ borsada yüzde 6 kıymet kaybetti.

Yatırımcısına, Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği Ticaret ise borsada yüzde 7,8, Fenerbahçe Futbol AŞ yüzde 16,4 kaybettirdi.

Yıl başından bu yana en fazla kazandıran Beşiktaş

Spor şirketlerinin yıl başından bu yana sergiledikleri pay performansına bakıldığında ise Beşiktaş ve Galatasaray’ın payları yükselirken, Trabzonspor ve Fenerbahçe’nin payları geriledi.

Söz konusu periyotta, Beşiktaş yüzde 27,6, Galatasaray yüzde 11,6 kazandırırken, Trabzonspor’un payları yüzde 23,2, Fenerbahçe’nin payları yüzde 26,8 kıymet kaybetti.

Analistler, Şenol Güneş’in teknik yöneticiliğe getirilmesinin akabinde Beşiktaş’ın Spor Toto Muhteşem Lig’de genel olarak başarılı bir grafik çizdiğini belirtti.

Spor Toto Harika Lig önderi Galatasaray, yeşil alanlarda da başarılı bir performans sergiliyor.

Analistler, Fenerbahçe’nin bu yıl borsaya uygun bir başlangıç yapmadığını belirterek, yatırımcısına yılın birinci 2 ayında kaybettirdiğine dikkati çekti.

Ligde doruktan uzakta olan Trabzonspor, borsada da yatırımcısının yüzünü güldürmedi.

En fazla piyasa bedeline Fenerbahçe sahip

Halka açık 4 spor şirketi ortasında en fazla piyasa bedeline Fenerbahçe sahip olurken, Fenerbahçe, geçen ayı 5 milyar 280 milyon 583 bin TL piyasa bedeliyle tamamladı.

Fenerbahçe’yi, 4 milyar 768 milyon 200 bin TL piyasa bedeliyle Galatasaray, 1 milyar 840 milyon TL piyasa kıymetiyle Trabzonspor, 1 milyar 819 milyon 200 bin TL piyasa bedeliyle Beşiktaş izledi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar