Parapiyasasi.net
BETAM 2023 birinci çeyrekte yüzde 1,9 büyüme öngördü
Yazar: -26 Mayıs 2023
5

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi, Betam, Prof. Dr. Ozan Bakış ve Araştırma Vazifelisi Hamza Mutluay tarafından hazırlanan “Depremin Birinci Çeyrek Büyümesine Etkisi” başlıklı Ekonomik Büyüme ve Varsayımlar: Mayıs 2023 notunu yayımladı.

Raporda, katılaşan Şubat, Mart ve kısmen açıklanan Nisan ayı GSYH öncü göstergeleri ile yaptığımız hesaplamalara göre Türkiye iktisadının 2023 yılının birinci çeyreğinde bir önceki yılın birebir çeyreğine kıyasla yüzde 1,9 oranında büyüme iddia edildi. Mevsim ve takvim tesirlerinden arındırılmış bilgilerle yapılan hesaplamalarla ise 2023 yılının birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla GSYH’nin yüzde 1 artacağını öngörüldü.

Tüketim malları ithatalında güçlü artış

2023 yılının birinci çeyreğinde bir evvelki çeyreğe kıyasla tüketim malları ithalatı yüzde 18,4 ve kamu tüketim harcamalarında yüzde 27,7 olmak üzere güçlü artışlar beklerken konut kredilerinde yaklaşık yüzde 7’lik bir azalış öngörüldü.

Bir evvelki yılın tıpkı çeyreğine nazaran bakıldığında, ithal tüketimde önemli bir artış, konut kredilerinde ise şiddetli bir azalış görüldü. Dayanıksız ve güçlü tüketim malları üretim endeksinde sırasıyla yüzde 0,6 ve 5,1’lik artışlar iddia edildi.

ÖTV’de yüzde 33,2, kamu tüketim harcamalarında ise yüzde 39,1 artış hesaplandı.

İthal yatırım mallarında güçlü artış

Mevsim ve takvim tesirlerinden arındırılmış bilgiye nazaran, 2023 yılının birinci çeyreğinde yatırım malı ithalatında yüzde 13,2’lik artış dikkta çekti.

Perakende bölümü stok düzeyi yüzde 0,2 artarken, kamu yatırım harcamaları yüzde 20,4 azaldı.

Yıllık bazda ise son 3 aylık üretim beklentileri yüzde 5,5, orta malı üretim endeksi ise yüzde 6,4 azalma izlendi. Yatırım malı ithalatındaki artış yüzde 28,1 olurken, kamu yatırım harcamaları yüzde 97,3 artış kaydedildi.

Altın dışı ithalatta güçlü artış

2023 yılının birinci çeyreğinde, mevsim ve takvim tesirlerinden arındırılmış altın dışı dış ticaret sayılarına bakıldtığında ihracatta yüzde 0,4’lük azalış, ithalatta ise yüzde 8,5’lik artış öngörüldü.

Bir evvelki yılın tıpkı çeyreğine kıyasla baktıldığında ise altın dışı ihracat yüzde 2,6 artarken, toplam ihracat yüzde 1,4 azaldı. Altın dışı ithalat yüzde 10,2 artarken, altın dahil edildiğinde ithalatta yüzde 18,4’lük artış hesaplandı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar