• YARIM ALTIN
  5.532,00
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9843
  % 0,23
 • € EURO
  28,7842
  % 0,21
 • £ POUND
  33,5658
  % 0,38
 • ¥ YUAN
  3,7128
  % 0,32
 • РУБ RUBLE
  0,2795
  % 0,28
 • BITCOIN/TL
  717206,175
  % 0,91
 • BIST 100
  8.025,56
  % -1,15

Biden, NATO Tepesi öncesi Sunak’la görüştü

Biden, NATO Tepesi öncesi Sunak’la görüştü

ABD Lideri Biden, 11-12 Temmuz’da Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta düzenlenecek NATO Doruğu öncesi İngiltere’nin başşehri Londra’yı ziyaret etti.

Biden, İngiltere ziyareti kapsamında Başbakanlık Ofisi 10 Numara’nın bahçesinde Sunak’la bir ortaya geldi.

Görüşmede, Atlantik Deklarasyonu gündeme geldi

Biden-Sunak görüşmesinin akabinde Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan bir sözcünün yaptığı açıklamada, önderlerin, geçen ay İngiltere ile ABD ortasında ekonomik işbirliğini öngören Atlantik Deklarasyonu’nun ilan edilmesinden bu yana kaydedilen ilerlemeyi ele aldıkları bildirildi.

Açıklamada, Sunak ve Biden’ın, deklarasyon kapsamında ilerleme kaydedilmesi maksadıyla ekimde Başbakanlık Ofisi 10 Numara ile Beyaz Saray temsilcileri ortasında birinci üst seviye toplantının gerçekleştirilmesi konusunda mutabık kaldıkları kaydedildi.

Liderler, milletlerarası ortakların Ukrayna’ya dayanağını ele aldı

Görüşmede, bu hafta yapılacak NATO Tepesi öncesinde Sunak ve Biden’ın, ittifakı güçlendirme ve Ukrayna’ya takviyesi sürdürme gereksinimi konusunda mutabık kaldıklarına değinilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Karşı hücumda kaydedilen ilerlemeyi ele alan ikili, Ukrayna’nın bu savaşı kazanması ve adil ve kalıcı bir barışı teminat altına alması için gereksinim duyduğu dayanağı sağlamak üzere Ukrayna’nın milletlerarası ortaklarının uzun vadeli savunma taahhüdünde bulunmalarının değerini vurguladı. Daha geniş kapsamlı NATO bahislerinde ise İsveç’in NATO’ya tam üyeliğinin süratli formda sağlanması gerektiği konusunda mutabık kaldılar.”

Açıklamada, ayrıyeten, Biden ve Sunak’ın, Hint-Pasifik ve İran dahil daha geniş jeopolitik bağlamı da ele aldığı söz edildi.

Biden: İngiltere’nin ABD’yle ilgileri çok sağlam

İngiliz basınında yer alan haberlere nazaran, Biden, görüşme öncesi yaptığı açıklamada, İngiltere’nin ABD’yle ilgilerinin çok sağlam olduğunu söyledi.

Sunak da Biden’la, İngiltere ile ABD ortasındaki işbirliğini ve ortak ekonomik güvenliği iki ülke halkının faydasına olacak biçimde nasıl güçlendirebilecekleri konusunu ele alacaklarını bildirdi.

Biden, Sunak’la görüşmesinin akabinde İngiltere Hükümdarı 3. Charles’la Windsor Kalesi’nde bir ortaya gelecek ve daha sonra 74. NATO Tepesi’ne katılmak üzere Litvanya’nın Vilnius kentine geçecek.

YORUMLAR YAZ