Parapiyasasi.net
Biden’ın Kongre başkanlarıyla yapacağı “borç limiti” görüşmesi ertelendi
Yazar: -12 Mayıs 2023
4

ABD Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy de bahse ait açıklamasında, kelam konusu ertelemenin borç limiti görüşmelerinin başarısız olduğu manasına gelmeyeceğini söyledi.

Görüşmenin iptal edilmediğini vurgulayan McCarthy, tüm başkanların, tekrar bir ortaya gelmeden evvel işçilerin borç limiti konusunda çalışmaya devam etmesinin en güzeli olabileceği konusunda anlaştığını söz etti.

Biden, borç limiti konusunu görüşmek üzere McCarthy, Temsilciler Meclisi Azınlık Önderi Hakeem Jeffries, Senato Çoğunluk Önderi Chuck Schumer ve Senato Azınlık Başkanı Mitch McConnell ile salı günü bir ortaya gelmişti.

Görüşmenin verimli geçtiğini söyleyen Biden, cuma günü tekrar bir ortaya geleceklerini belirtmişti. Temsilciler Meclisi Lideri McCarthy ise görüşme sonrasında bir ilerleme görmediğini kaydetmişti.

ABD’de federal hükümet, temerrüde yol açabilecek 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşmış bulunuyor.

Borç limiti ya da borç tavanı, “ABD hükümetinin borçlarını ödemek için ödünç alabileceği para ölçüsünün üst sınırı” manasına geliyor.

Temsilciler Meclisinde çoğunluğu elinde bulunduran Cumhuriyetçiler, borç limiti müzakerelerinde değerli harcama kesintilerinden yana hal sergiliyor. Demokratlar ise borç limitinin artırılmasında ısrarcı oluyor ve Cumhuriyetçilerin belli harcamaları kısma tekliflerini geri çeviriyor.

Demokratlar ile Cumhuriyetçiler ortasında açmaz haline gelen borç limiti konusunun piyasaları sarsmasından telaş duyuluyor. ABD’de resesyon beklentileri artarken, iki partinin borç limiti üzerindeki hesaplaşması her zamankinden daha fazla risk taşıyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar