• YARIM ALTIN
  5.553,00
  % -0,48
 • AMERIKAN DOLARI
  27,0249
  % 0,03
 • € EURO
  28,9116
  % -0,11
 • £ POUND
  33,5575
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  3,7054
  % -0,08
 • РУБ RUBLE
  0,2791
  % -1,21
 • BITCOIN/TL
  733998,439
  % 1,46
 • BIST 100
  7.784,01
  % 1,35

Bina imaline “mesleki yeterlilik sigortası ile uzman mühendislik şartı” önerisi

Bina imaline “mesleki yeterlilik sigortası ile uzman mühendislik şartı” önerisi

Türkiye’nin büyük bir sarsıntı yaşadığını ve “Asrın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli sarsıntılarla ilgili birinci dataları tahlil ettiklerini aktaran Prof. Dr. Bülent Akbaş, bu büyüklükteki bir sarsıntının yaklaşık 2 bin 500 senede bir gerçekleşebileceğini ve daha büyük şiddette bir sarsıntının 50 yıl içinde gerçekleşme ihtimalinin ise yüzde 2 olduğunu söyledi. Akbaş, münasebetiyle bilhassa Hatay ve Kahramanmaraş bölgesindeki yapıların birçoklarının bu büyüklükte bir sarsıntıya nazaran inşa edilmediğini ve yalnızca hastanelerin, değerli yapıların, kamu yapılarının, içinde tehlikeli unsur ihtiva eden binaların bu cins sarsıntı düzeylerine nazaran tasarlandığını lisana getirdi.

“2000 yılı öncesi yapılarda mühendislik yok”

Özellikle 2000 yılı öncesi yapılan ve tehlikeli olarak görülen binaların mühendislik hizmeti almadığına işaret eden Prof. Dr. Akbaş, “Bu binaların yanlışsız dürüst projesi yok. Belediyelerde olan projeler yerinde uygulanmamış. İmal etabında projeler değiştirilmiş. İçindeki donatıları eksik. Beton kalitesi yetersiz. Bunlar bizim tabirimizle yalnızca kendi kendini taşıyan binalar. Hasebiyle küçücük bir sarsıntı geldiği vakit dayanımlarını kaybederek göçüyorlar” diye konuştu. Mümkün İstanbul sarsıntısına karşı tedbir alınması gerektiğini vurgulayan Akbaş, “Bu acil bahistir. İstanbul’da bir sürü çalışmalar yapıldı. Okullarımız, köprülerimiz güçlendirildi ama binalarla ilgili tehlike mevcut. Kısa vadede acil formda İstanbul’da can kaybına yol açacak zelzelede göçmesini beklediğimiz binalarla ilgili çalışma yapmak zorundayız” tabirlerini kullandı.

“Yetkin mühendisliği ülkemize getirmeliyiz”

Çözüm tekliflerine değinen Akbaş, 2 basamaklı bir tahlilin mümkün olduğunu söz etti. Bunlardan birinin öbür bütün uygar ve ileri ülkelerde uygulandığı üzere uzman mühendisliği ülkemize getirmek olduğunu söyleyen Akbaş, “4 yıllık üniversite bitirmiş insanlarımıza hiçbir halde imza yetkisi vermememiz lazım. Bunlar belli imtihanlardan geçip deneyim kazandıktan sonra imza yetkisi kazanmalılar. İkincisi de gerek mühendis gerek proje denetimi yapan firmalar gerekse müteahhitlik hizmeti veren firmalar, kesinlikle ve kesinlikle mesleksel yeterlilik sigortasını yaptırmak zorundalar. Sigorta işini devreye soktuğunuz anda bir sürü kusur resen kesilecektir” değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR YAZ