Parapiyasasi.net
Birinci defa kullanılacak! 3 bin kişilik 2 yüzer hayat kent Hatay’a gidiyor
Yazar: -11 Şubat 2023
17

Şirketten yapılan açıklamaya nazaran, Kahramanmaraş merkezli zelzeleler sonrası bölgeye insani yardım sağlamak gayesiyle iki acil yardım gemisi hızla bölgeye gönderilecek.

Acil durumlarda insani yardım maksadıyla kullanılabilecek yüzer ömür kentleri konseptinin birinci iki gemisi olan Karadeniz Lifeship Süheyla Sultan ve Karadeniz Lifeship Rauf Bey’in Hatay-İskenderun’a sevki için hazırlıklar başladı.

Depremzede ailelerin barınabilecekleri, 3.000 kişinin yaşayabileceği 2 yüzer hayat kentinde hayat alanlarının yanı sıra, çocuk kreşi, eğitim, sıhhat, aş konutu ve toplumsal alanlarıyla çağdaş bir kentin tüm imkanları yer alıyor. İki yüzer hayat kentte toplam 1900 öğrenci için eğitim tesisi bulunuyor.

Yüzer hayat kentlerin gerekli süreçlerin tamamlanmasının akabinde 15-20 gün içinde Hatay-İskenderun’da hizmete girmesi planlanıyor. Süheyla Sultan ve Rauf Beyefendi yüzer hayat kentleri, acil insani yardım sağlamak emeliyle birinci defa “asrın felaketinin” yaralarını sarmak için kullanılacak.

Her çeşit hava şartına sağlam, genel afet hallerinde faaliyetlerini kesintisiz sürdürebileceği söz edilen kelam konusu ömür kentler için ek altyapı yatırımı gerekmiyor. Yüzer ömür kentleri taşınabilir, karasal lojistik kısıtlarından bağımsız ve kendine kâfi halde faaliyet gösterebiliyor.

Karadeniz Lifeship Süheyla Sultan

Toplam 1500 kişinin yaşayabileceği Süheyla Sultan yüzer ömür kentinde klima, televizyon ve buzdolaplı ve her biri 12 kişilik 72 oda, tekrar her biri 4-6 kişilik 116 oda bulunuyor.

900 öğrenci için 18 derslik ile daima eğitim sağlanabilen, bilgisayar laboratuvarı, konferans ve irtibat merkezi yer alan Süheyla Sultan yüzer hayat kenti, poliklinik ve revirlerin yanı sıra 20 kişilik yatarak tedavi sağlanabilecek sıhhat alanlarını da içeriyor.

Karadeniz Lifeship Rauf Bey

Rauf Beyefendi yüzer hayat kenti ise bünyesinde her biri 4-6 kişilik 150 konteyner kent ve 1000 kişilik açık yatakhane barındırıyor.

Toplam 1000 öğrenci için 20 derslik ve bilgisayar laboratuvarı bulunan Rauf Beyefendi yüzer hayat kentinde, poliklinik, revir ve 20 kişilik yatarak tedavi alanı da bulunuyor.

“Anında kullanıma hazır”

Şirket yetkilisinin bahse ait açıklamasında, yüzer hayat kentlerinin lojistik ya da karasal altyapı gerektirmediğinden anında kullanıma hazır olduğunu belirterek, “Yüzer hayat kentleri, tüm hava şartlarına ve doğal afetlere güçlü ve kendine yeten yüzer konaklama ve acil yardım gemileridir. Karadeniz Holding olarak zelzeleden etkilenen vatandaşlarımıza bir an önce hizmet verebilmek maksadıyla tüm varlık ve gücümüzü bu projeye odakladık. Büsbütün bedelsiz olarak gerçekleştirilecek olan bu projenin emeli, esasen büyük bir yıkım yaşamış vatandaşlarımıza vakit kaybetmeden inançlı bir liman sağlayabilmek.” sözlerini kullandı.

Ayrıca, Karadeniz Holding filosundaki bir Ro-Ro gemisi Emre Bey’in, Ulaştırma Bakanlığı’nın talimat ve uyumları çerçevesinde İstanbul-İskenderun ortasında lojistik dayanak ve yardım sağlamak için görevlendirildiği öğrenildi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar