Parapiyasasi.net
BIST100 borsası düşüşe geçti
Yazar: -28 Ocak 2021
5

BIST100 borsası dün ilginç bir ana tanıklık etti. Borsada yaşanan ciddi düşüşler Twitter gündemine otururken pek çok yatırımcıyı etkiledi.

BIST100 borsası ülkemizin en önemli borsalarından birisi olarak yer alıyor. Son zamanlarda yaşadığı yükseliş ve kırdığı rekorlar ile gündeme gelen BIST100, geçtiğimiz hafta içerisinde 1.580 seviyesine kadar ulaşmıştı. BIST100 borsasının dün yaşadığı ciddi kayıp finans gündeminde yer edindi.

BIST100 borsası ciddi bir düşüş yaşıyor

BIST100, geçtiğimiz hafta yeni bir rekor kırarak 1.580 seviyesine ulaşmıştı. Bu seviyelerden sonra kademe kademe düşüş yaşayan BIST100, dün en büyük düşüşüne şahit oldu. 26 Ocak’ta 1.548 seviyesinde dolaşan borsa, 27 Ocak’ta 1.534 seviyesinde yer aldı.

Öğlen saatlerinden itibaren hızlı bir şekilde düşüşe başlayan borsa kendisini 1.450 seviyesine kadar aşağı çekti. Yeni günün sabah saatlerine kadar devam eden bu düşüş sabah saatleri ile birlikte yerini yükselişe bıraktı.

bist100 borsası düşüşe geçti

Borsanın yaklaşık son 1 haftalık seviyesi incelendiğinde aradaki en yüksek ve en düşük farkın 130 olduğu görülüyor. Bu BIST100 için çok ciddi bir seviye. Son 1 günlük fark incelendiğinde ise bu farkın 90’a yakın bir seviyede olduğu görüldü. Yani son 1 gün içerisindeki fark, son 1 haftaya göre oldukça fazla.

Daha önce de belirttiğimiz gibi borsada dün çok ilginç olaylar yaşandı. Yaşanan bu ciddi düşüş yeni günde yerini yükselişe bıraksa da henüz ciddi bir yükselme yaşanmadı. 1.450 seviyesine kadar gerileyen borsa yeni gün ile birlikte 1.460 seviyesini aştı. Borsanın gidişatı ne durumda olacak bunu zamanla göreceğiz.

Bazı uzmanların yaptığı tahminlere göre borsada bir miktar düşüş olsa da ilerleyen dönemlerde borsanın kendini toplayacağı ve tekrar yükselişe geçeceği, hatta yeni rekorlara imza atacağı söyleniyor.

Bir diğer gelişme de yalnızca BIST100 borsasının değil dünyadaki pek çok büyük borsanın da ciddi değer kayıpları yaşadığı görülüyor. Yeni gün ile birlikte yükselişte olan bir borsa yer almıyor, tüm borsaların düşüş yaşadığı görülüyor. İlerleyen saatlerde bu durum değişiklik gösterebilir. Günlük ve haftalık bazda değer kaybeden tüm borsalar, aylık ve yıllık bazda daha fazla değer kazanmış durumda.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar