• YARIM ALTIN
  5.548,00
  % 0,18
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9835
  % 0,23
 • € EURO
  28,8326
  % 0,38
 • £ POUND
  33,5234
  % 0,25
 • ¥ YUAN
  3,7096
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,2783
  % -0,13
 • BITCOIN/TL
  711611,213
  % -0,57
 • BIST 100
  8.041,20
  % -0,96

Bitcoin, haftaya 30.650 dolar hududunda başladı

Bitcoin, haftaya 30.650 dolar hududunda başladı

Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak, bayram tatili müddetince kripto para piyasasındaki gelişmeleri ve piyasanın son durumunu kıymetlendirerek, 27 Haziran Salı günü 30.500 dolar civarından alıcı bulan Bitcoin, geçtiğimiz mühlet boyunca pek fazla değişim göstermeyerek ve daha çok dar bir bant aralığında dalgalanarak sabah saatlerinde 30.650 dolar düzeylerinde fiyatlandığını belirtti.

Yorak’ın açıklamaları şöyle:

“Ethereum da yeniden 1.900 dolar hududunda Bitcoin’e kıyasla nispeten olumlu ayrışarak yatay müspet hareketini sürdürüyor.

Risk iştahının nispeten düşük fakat alım istikametli buyrukların yükte olduğunu ve piyasaların negatif haberlere daha dirençli olduğunu söylemek mümkün. Bu çıkarımı da geçtiğimiz hafta kripto para piyasasında büyük bir yükselişe sebep olan dünyanın en büyük fon yöneticisi BlackRock’un SEC’e yaptığı spot Bitcoin ETF müracaatının “yetersiz” bulunması sebebiyle reddedilmesinden ötürü yapabiliyoruz. Reddedilme kararının verildiği 30 Haziran Cuma günü volatilitesi artan ve bir dalgalanma yaşayan Bitcoin, güçlü durarak gün içi kayıplarını telafi etmeyi başarmıştı. SEC’in beklenmedik BlackRock kararı piyasa üzerinde önemli bir tesir yaratmasa da yeni bir yükseliş hareketini şimdilik duraksatmış üzere duruyor. Fakat SEC, varlık yöneticilerinin güncelleme yapıp yine müracaatta bulunabileceklerini de ekledi ve ETF’lerin onaylanmasının kripto para bölümü için kıymetli bir gelişme olacağını da açıklamasına ekledi.

Bu gelişmelere ek olarak kripto para piyasasının yakından tanıdığı SEC lideri Gary Gensler’in istifa edebileceği haberleri toplumsal medyada ve haber sitelerinde yayıldı. Bazıları bunun gerçekleşmesi halinde olumlu olacağını belirtse de bir grup kripto para uzmanları da bunun ekstra olumsuzluk yaratabileceği fikrini hatırlattı. Fakat bu haberin akabinde resmi olarak açıklama gelmese de çeşitli ABD’li haber kanalları istifa haberlerinin şu an için gerçeği yansıtmadığını bildirdiler.

Piyasaların nispeten düşük hacimli olduğu bayram haftasının akabinde bu hafta bizi makro gündemde tesirli olabilecek gelişmeler bekliyor. ABD piyasaları bugün yarım gün açık olacak. Haftanın en kıymetli makro gelişmeleri ise çarşamba yayımlanacak olan FED tutanakları ve her ayın birinci perşembe ve cuma günü açıklanan istihdam bilgileri. FED tutanaklarında iktisadın güçlü durumda olduğu ve enflasyonun inatçı olduğuna münasebetiyle faiz artırımlarının devamının gelebileceğinin sinyallerinin verilmesi muhtemel. İşsizlik ve istihdam tarafında ise olumsuz sürprizler beklenmiyor.

Geçen haftanın en çok kazandıran altcoinleri COMP, XEC, BCH, FLOW ve BSV olarak karşımıza çıkıyor.”

YORUMLAR YAZ