Parapiyasasi.net
Bitcoin Nasıl Kullanılır?
Yazar: -09 Ekim 2021
12

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Bitcoin Nasıl Kullanılır? Bitcoin kullanımı kripto para dünyasında yeni olan insanlar için karmaşık bir konu gibi görünebilmektedir. Ancak teknik detayların anlaşılmasına gerek olmadan da kullanım sağlanabilmektedir. Temel olarak sanal bir para birimi olan Bitcoin, şifreleme algoritmasına dayanan saklama ve veri taşıma altyapısına sahiptir.

Bitcoin Kullanımı Nedir?

Kripto para birimleri arasında en geniş hacme sahip olan ve bu özelliğiyle değeri yüksek olan bu kripto para, herhangi bir resmi kuruluş ya da merkez bankasına bağlı değildir. Fakat Dolar, Türk Lirası ya da Euro gibi reel para birimleri ile alınıp satılabilmektedir. Dijital bir para birimi özelliğinin yanı sıra arz ve talep ile değeri belirlenmektedir. Özellikle günümüz dünyasında neredeyse Bitcoin adının herkes tarafından duyulması, bu para biriminin değerini arttırmıştır. Bitcoin kullanmak için ise izlenilmesi gerekilen birkaç adım mevcuttur.

Bitcoin Kullanım Aşamaları

Bitcoin nasıl kullanılır sorusu Bitcoin satın almayı ve bu para birimine yatırım yapmayı düşünen kişiler tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Bu kripto para birimini kullanabilmek için ise ilk olarak bir cüzdan oluşturulmalıdır. Oluşturulacak olan bu cüzdan, cep telefonu ve bilgisayar gibi internet erişimi olan cihazlar aracılığıyla kullanılmaktadır. Aynı zamanda cüzdan oluşturabilmek için herhangi bir sınır bulunmamaktadır. Buna ek olarak cüzdan oluşturma sürecinde kişisel bilgilerin girilmesine gerek yoktur. Cüzdan oluşturduktan sonra ise, istenildiği gibi Bitcoin satın alınabilmekte, satılabilmekte ve kimi yerlerde alışveriş de yapılabilmektedir. Satım ve alımın gerçekleştiği yerler ise genel olarak kripto para borsalarıdır. Pek çok kripto para borsasının bulunduğu bu dönemde, güvenilir bir borsa tercihi yapılmalıdır.

Nerelerden Bitcoin Alınabilir?

Bitcoin satın almak için pek çok farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki internet üzerindeki Bitcoin borsalarıdır. Bu kripto para borsaları, Bitcoin satın almak için oldukça güvenilir bir ortam sağlamaktadır. Bir diğer yöntem ise işlem sitesi aracılığı ile Bitcoin satın almaktadır. Bu yöntem daha çok, yüksek miktarda Bitcoin satın almak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Çünkü işlem siteleri, düşük komisyonlar sunmaktadır. Aynı zamanda gerçek bir kullanıcıdan da Bitcoin satın alım işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Bunun için kripto para borsasında ilan açan kullanıcılara göz atılabilir. Eğer Bitcoin ile maaş vermeyi düşünen bir işveren bulunursa, bu durumda bu yöntem de tercih edilebilmektedir. Son olarak Bitcoin madenciliği yaparak da Bitcoin kazanılabilmektedir. Madencilik yöntemi ise, yüksek donanımlı bilgisayarların madencilik programlarını çalıştırarak, transfer işlemlerinde meydana gelen sorunları çözmesidir. Bunun sonucunda ise sorunu çözen ilk bilgisayara Bitcoin verilmektedir.

Bitcoin Kullanım Alanları

Bitcoin satın alan kişilerin sıklıkla sorduğu sorulardan biri Bitcoin nerelerde kullanılır sorusudur. Genel olarak Master Card ve Visa’yı kabul eden birçok yerde Bitcoin de kabul edilmektedir. Aynı zamanda artan perakendeci sayısı sebebiyle, Bitcoin ödemesini kabul eden satış noktaları da artmıştır. Ayrıca bazı satıcılar Bitcoin aracılığıyla ödeme de kabul etmektedir. Bu açıdan QR kodu gösteren bir POS yardımı ile, oluşturulan cüzdandaki QR kodu taratılmalıdır. Sonuç olarak bakıldığında ise Bitcoin’in geçtiği alanlar açısından geniş bir skala mevcuttur.Diğer kullanım alanlarından biri ise yatırım yapmaktadır. Özellikle toplamda 21 milyon Bitcoin olabileceği için, Bitcoin satın alarak yatırım yapmak, sonraki dönemlerde satmak için kullanılabilmektedir. Ancak yatırım konusunda dikkat edilmesi gerekilen birkaç önemli nokta bulunmaktadır. İnsanların arz ve talep miktarları doğrultusunda değişen Bitcoin değeri, bu sebeple dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.

Bitcoin Kullanımı İçin Tavsiyeler

Son zamanlarda dünya gündeminde ilk sıralarda yer alan Bitcoin, pek çok kişinin merakını uyandırmıştır. Değerinin gittikçe artması durumu, Bitcoin satın alarak yatırım yapma amacını arttırmıştır. Kripto paralara uzak olan kişiler ise Bitcoin kullanmak için tavsiyeler aracılığıyla kripto para dünyasına giriş yapmaktadır. Bu tavsiyelerin dikkate alınması sonucunda, başarılı bir yatırım gerçekleştirilebilecektir. Bu açıdan ilk tavsiye, yatırım yapmadan önce plan yapmaktır. Her ne kadar plan yapma düşüncesi kolay gibi gözükse de kripto paralarda yaşanan dalgalanmalar, planın iyi bir şekilde yapılmasını gerekli kılmaktadır. Bu açıdan elde edilmek istenen karın miktarı ve zamanı belirlenmelidir.

Sonrasında ise borsa takip edilerek ne zaman satılacağına karar verilmelidir. Bir diğer tavsiye ise araştırmaktır. Bu sayede güvenli olan bir kripto para borsası ile riske alınabilecek miktarlar yatırılabilmektedir. Paranın kaybedilmesi durumunda ise bu durumun size büyük kayıpları olmamalıdır. Kripto para borsası açısından da detaylı araştırma yapmak gerekmektedir. Güvenli olan borsalar, genel olarak iki faktörlü doğrulama sistemine izin vermektedir. Böylelikle paranızı riske atmadan olası tehlikelerden koruyabilirsiniz. Kripto para cüzdanınız tarafından verilen özel anahtarlar, üçüncü kişiler ile paylaşılmamalıdır.

Aynı zamanda bu anahtarın kripto para borsası ile paylaşılması durumu, borsanın güvenilir olması gerektiğini zorunluluk olarak kılmaktadır. Bitcoin satın aldıktan sonra, sabırlı olmanız gerekmektedir. Bu açıdan kısa vadeli yatırımlar yerine uzun vadeli yatırımları tercih etmek sizin için daha olumlu sonuçlar vermektedir. Fear of Missing Out sözcük öbeğinin kısaltması olan FOMO, fırsatları kaçırma korkusu anlamına gelmektedir. Bu açıdan değeri hızlı bir şekilde yükselen Bitcoin karşısında fırsatın kaçacağından korkarak yanlış kararlar verilebilmektedir. Bunun için hızlı kararlar vermeden önce iyice düşünmelisiniz. Son olarak garantisi yüksek getirilere şüphe ile yaklaşılmalıdır. Bu açıdan yüksek gelir vaadi ile umutlandırılan pek çok insan dolandırıcılardan dolayı para kaybı yaşamıştır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar