Parapiyasasi.net
Bitcoin ruhsal direnç düzeyinde
Yazar: -19 Mayıs 2023
6

Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak, makro dataların alınacağı ağır bir haftada kripto para piyasasını kıymetlendirdi.

Kripto para piyasaları geçtiğimiz hafta test ettiği 10 ayın doruğunda kar realizasyonlarıyla karşılaştı. 14 Nisan günü 31 bin dolar düzeyini görerek Haziran 2022’den bu yana en yüksek seviyeyi test eden Bitcoin, hafta içerisinde bu bölgeyi aşmayı başaramadı ve bir ölçü kar satışlarıyla karşılaştı. Bilhassa FED lider yardımcısının siyaset faizlerini %6’ya yaklaştırmalıyız kelamlarının akabinde geri çekilme bir ölçü daha hızlandı ve Bitcoin haftayı %9 kayıpla 27 bin 500 dolar düzeylerinden kapattı.

Ethereum ise son devirde yaşadığı güçlü yükselişlerin akabinde piyasada yaşanan kar satışlarının ve büyük bakiyeli cüzdanlardaki tasfiyelerin de tesiriyle %12 geri çekilerek 1.862 dolardan haftayı kapattı. Yeni günde sabah saatlerinde ise Bitcoin 27.450 dolar, Ethereum da 1.845 dolardan alıcı buluyor.

ABD iktisadından zayıf sinyaller gelmeye devam ederken cuma günü açıklanan makro bilgiler sonrasında FED’in 3 Mayıs’ta gerçekleşecek toplantısında faizleri 25 baz puan artırma ihtimalini %88,6 düzeyine yükseltti. Yani piyasa mayıs ayında 25 baz puanlık faiz artırımına artık kesin gözüyle bakıyor. Faiz artırım döngüsünün sonuna yaklaşılması bir müddettir kripto para piyasasını olumlu etkilerken, haziran ayındaki mümkün faiz sinyali ile son banka krizinin akabinde kredi verme şartlarının sıkılaştırılması piyasaları önümüzdeki günlerde daha çok etkileyecek başlıklar olacaktır.

Geçtiğimiz hafta en çok yükselen altcoinler neler?

Makro ve kripto gündemi bu hafta nispeten ağır geçecek. Bu hafta, ABD’de çarşamba günü sağlam mal siparişleri ile perşembe günü açıklanacak birinci çeyrek büyümesi öne çıkıyor. Beklenti büyümenin birinci çeyrekte %2 düzeyinde gerçekleşmesi tarafında. Bunun dışında bu hafta Alphabet, Microsoft, Meta Platforms, Amazon, Intel üzere teknoloji şirketlerinin birinci çeyrek finansal sonuçları açıklanacak.

Kripto para gündeminde AXS, FLOW ve WOO Network tokenlarının kilit açılımları olacak. Hasebiyle altcoin piyasasında bir ölçü hareketlenme gözlenebilir. Geçtiğimiz hafta en çok yükselen altcoinler IDEX, CITY ve KAN olarak öne çıktı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar