• YARIM ALTIN
  5.549,00
  % 0,45
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9972
  % -0,09
 • € EURO
  29,0201
  % 0,46
 • £ POUND
  33,5758
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  3,7107
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,2805
  % 1,11
 • BITCOIN/TL
  733587,484
  % -0,20
 • BIST 100
  7.719,82
  % -0,82

Bitcoin’de Yeni Rekor

Bitcoin’de Yeni Rekor

Gündemde olan konulara bağlı olarak, bitcoin’de yeni rekor araştırmasının öne çıktığı ve internet üzerinde en sık araştırılan konuların başına yerleştiği görülmüştür. Bitcoin; Dünya üzerindeki herhangi bir bankaya bağlı olmayan, insanlar tarafından belirli bir kitlenin kurması sonucunda ortaya çıkan ve elektronik para olarak tanımlanan bir birimdir. Normal paradan farklı olarak; belirli bir ülkeye özgü olmaması, değer olarak artmasının veya azalmasının daha küresel nedenlere bağlı olması ve fiyat olarak öne çıkmasıyla ayrılır. Bu para birimi, yeni bir rekora koşması sonucunda insanların aklına bazı soruların gelmesine sebep olmuştur. Bu konular; bitcoin’de yaşanan rekorun neden olduğu, rekorda ne gibi değişikliklerin ortaya çıkabileceği, konularıdır.

Bitcoin’de Yeni Rekor Neden Ortaya Çıkmıştır?

Özellikle ekonomi alanı, artan rağbete ve gündeme gelinmesine bağlı olarak yığılma yaşanan alandır. Bu yığılma, talebe bağlı olarak değişiklik gösterir ve fazla olması halinde fiyat artışlarının fahiş oranlarda olması dahi normaldir.

Bunun yanı sıra, Bitcoin’de yaşanan yeni rekorun nedenleri şöyledir:

 1. Ticaret alanında öne çıkan ve Dünya çapında bilinen bir isim olan Elon Musk isimli CEO, kullanmakta olduğu sosyal medya hesabının biyografi kısmına ‘bitcoin’ yazmıştır. Bu adımından sonra da elektronik para birimine yönelme yaparak satın alım sağlamıştır. Diğer ticaret insanlarının da bu halden etkilenerek yatırım yapması, talebin artmasına ve fiyat rekoru oluşmasına zemin hazırlamıştır.
 2. Yaşanmakta olan salgın hastalık, gelirli olan insanların giderlerini azaltarak yatırım yapma isteklerinin ortaya çıkmasına sebebiyet vermiştir. Bu durumda talebi ve doğrudan fiyatı etkilemiştir.
 3. Elektronik para birimlerinin karlı bulunması sonucunda, bu birimlere yatırım artarak fiyatlar yükselmiştir.

Bu gibi nedenler, ortaya çıkan rekorun ana nedenleridir.

Bitcoin'de Yeni Rekor
Bitcoin’de Yeni Rekor

Bitcoin’de Yeni Rekor Ne Zaman Değişir?

Bitcoin’de yaşanan ve rekor düzeye ulaşan değişim, kısa zaman içerisinde oluşmasına karşın; kısa zaman içerisinde düşüş yönünde değişeceği düşünülen bir değişim değildir. Zira ortaya çıkan durum ekonomik bir etkidir ve ekonomide bir anda yaşanan artışlar; çok önemli sorunlar olmadan, boykotlar yaşanmadan tersi yönde değişecek değişimler değildir. Uzmanlara göre ise, rekor sonrası yaklaşık dört ay boyunca düşüş yönünde ciddi değişimler yaşanmayacağı öngörülüyor.

YORUMLAR YAZ