Parapiyasasi.net
BlackRock, gelişen piyasalar için dünyanın kalanına nazaran daha optimist
Yazar: -25 Nisan 2023
6

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock, Çin iktisadının yine açılması ve gelişen piyasaların faiz artış döngüsünün sonuna gelinmesi nedeniyle kısa vadede gelişmiş piyasa varlıklarına kıyasla gelişen ülkelerin pay ve tahvillerini beğeniyor.

Wei Li öncülüğündeki stratejistler, Fed’in daha az agresif olması ve dolarda düşüş beklentisinin de gelişmekte olan ülke varlıkları için destekleyici olduğunu belirtti.

Stratejistler “Gelişen ülke varlıkları şimdilik daha üstün görünüyor. Yükselen faizler gelişmiş ülke ekonomilerinde aktiviteyi yavaşlatırken gelişen ülkelerin ise bariz formda dirençli kaldığını gördük” tabirini kullandı. Gelişmiş iktisatların yapışkan enflasyon nedeniyle daha fazla faiz artırması gerektiği, gelişen ülkelerin ise daha dirençli olduğu vurgulandı.

Fed faiz artışı döngüsünde sona yaklaşırken gelişen ülke para ünitelerinden oluşan endeksin yükseldiği hatırlatılarak bu ülke para ünitelerinin zayıflama baskısından ayrışabileceği tabir edildi.

Güney Kore, Hindistan ve Brezilya üzere birtakım ülkeler son toplantılarında faiz artışını durdurmuştu. Piyasalar artık Mayıs başındaki Fed toplantısında odaklanmış durumda. Toplantıda 25 baz puanlık artışı fiyatlanıyor.

Kurum, gelişen ülke pay senetlerini ve Meksika üzere yüksek getirili gelişen ülke tahvillerini beğeniyor.

Bu sene MSCI Gelişen Ülke Pay Senetlerinden oluşan endeks yalnızca yüzde 2 yükselerek global gösterge endeksin altında performans kaydetti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar