Parapiyasasi.net
BM/Guterres: İklim alanında kaybedecek bir dakikamız kalmadı
Yazar: -20 Mart 2023
11

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM bünyesinde bulunan Hükümetler Ortası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) Cenevre’de düzenlediği toplantıya görüntü ileti gönderdi.

IPCC Raporu’nun global ısınmanın sorumlusunun son 2 yüzyıldır süregelen insan faaliyeti olduğunu ortaya koyduğuna dikkati çeken Guterres, son yarım yüzyıldaki derece artışının 2 bin yılda en yüksek düzeye ulaştığını belirtti.

Guterres, “İklim, saatli bombaya dönmüş durumda. Bugün açıklanan rapor ise o bombayı nasıl etkisiz hale getireceğimizi gösteriyor. İnsanlık için bir hayatta kalma haritası niteliğinde.” tabirini kullandı.

Küresel sıcaklık artışını 1,5 dereceyle sonlandırmanın mümkün olduğunu fakat bunun için büyük bir adım atılması gerektiğini söyleyen Guterres, raporun tüm ülkelere ve dallara süratli biçimde harekete geçme daveti olduğunu kaydetti.

Guterres, “İnsanlık çok kırılgan bir buz katmanının üzerinde ve bu buz çok süratli bir halde eriyor.” dedi.

BM Genel Sekreteri Guterres, İklim Dayanışma Paktı çerçevesinde maksatlara ulaşmak için “Hızlandırma Ajandası” planı sunduğunu, gelişmiş ülke başkanlarının 2040’a, gelişmekte olan ülkelerin ise 2050’ye kadar karbon emisyonlarını net sıfır düzeyine çekme taahhüdüne uymaları gerektiğini belirtti.

Bütün ülkelerin tahlilin bir kesimi olması gerektiğine işaret eden Guterres, güç dönüşümü için tüm hükümetlere hazırlık yapma davetinde bulundu.

İklim alanında harekete geçmek için hazırlıklı olunduğunu vurgulayan Guterres, “İklim alanında son sürat harekete geçmemiz gerekiyor. Kaybedecek bir dakikamız bile kalmadı” uyarısı yaptı.

IPCC Raporu

IPCC bilim insanlarının hazırladığı Sentez Raporu 6. Değerlendirmesi, yaklaşık bir haftalık çalışmanın akabinde onaylandı.

Bilim insanları, 195 üye ülkesi bulunan IPCC’ye istekli olarak katkı verirken, son kıymetlendirme raporu 93 bilim insanı tarafından yazıldı.

Rapor, iklim krizinin yarattığı kayıp ve ziyanlar ve bu ziyanların giderek artacağına ait risklere odaklanırken, global sıcaklık artışını 1,5 dereceyle sonlandırmak için gerekli adımların bilhassa 2030’a kadar süratle atılması gerektiğine işaret ediyor.

Rapora nazaran, yüzyılı aşkın bir müddettir fosil yakıt kullanımı başta olmak üzere çeşitli nedenlerle global sıcaklık artışı 1850-1900 düzeyine nazaran 1,1 dereceye ulaştı.

Kara alanlarında sıcaklık artışı ortalama 1,59 derece olurken, okyanuslarda 0,88 derece olarak hesaplandı.

Yeryüzü sıcaklığı 1970’ten bu yana son 2 bin yıldaki başka 50 yıllık periyotlardan daha süratli arttı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar