Parapiyasasi.net
BOE Başkan’ından enflasyon uyarısı
Yazar: -17 Mayıs 2023
7

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Lideri Andrew Bailey, daha yüksek besin fiyatları ve sıkı bir işgücü piyasasının ömür maliyeti krizinin devam etmesine neden olabileceği konusunda ihtarda bulundu.

Bailey İngiltere’nin yüzde 2 enflasyon amacına olan bağlılığında “sarsılmaz” olduğunu söyledi.

Çarşamba günü İngiliz Ticaret Odalarının Yıllık Global Konferansı’nda konuşan Bailey, düşük güç maliyetlerinin fiyat artış oranını düşürmeye yardımcı olmasıyla, enflasyonun “önümüzdeki aylarda” mevcut yüzde 10,1 düzeyinden keskin bir biçimde düşeceğini söyledi.

Bailey, İngiltere iktisadının, enflasyon hedeflemesi rejimi boyunca şimdiye kadarki en büyük imtihanından geçtiğini söyledi. Besin fiyatları enflasyonunun hâlâ son derece yüksek olduğunu ve bunun tüketici fiyatlarına yansımasının ne kadar süreceği konusunda belirsizlik olduğunu belirtti.

Sıkı işgücü piyasasının da enflasyonist baskıları artırdığını söyleyen Bailey, çalışanların kayıp alım gücünü maaşları yükselterek telafi etmeye çalıştıklarını da kelamlarına ekledi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar