Parapiyasasi.net
BoE Para Siyaseti Şurası üyesinden faiz çıkışı
Yazar: -08 Mart 2023
5

Merkezi Londra’da bulunan niyet kuruluşu Resolution Foundation’da konuşan İngiltere Merkez Bankası (BoE) Para Siyaseti Heyeti (PPK) Üyesi Swati Dhingra, ülkede son aylarda artış eğilimde olan para siyaseti faizinin artık sabit tutulması gerektiğini belirterek, muhtemel bir faiz artışının ülke iktisadına ziyan verebileceğini söyledi.

Enflasyondaki artışın çalışanların gelirlerine yansıtıldığına ait çok az işaretin görüldüğünü belirten Dhingra, “Enflasyon amacının üzerinde seyredilen bir buçuk yılın akabinde, finansman maliyetlerini artırarak bir (faiz) artışı ticarette gibisi görülmemiş bir şok yaratabilir” tabirlerini kullandı.

Geçen ay İngiltere Merkez Bankası’nın siyaset faizini yüzde 3,5’ten 4 düzeyine çıkarmasına ait oylamada karşı oy kullanan Dhingra, bankanın gereğinden fazla nakdî sıkılaştırma yapmış olmasından tasa ettiğini kaydetti.

Dhingra, ülke iktisadının zayıf olduğu bir devirde borçlanma maliyetlerinin artırılmasının yüksek güç fiyatları ve hayat pahalılığı karşısında zorlanan halka daha da ziyan vereceğini belirtti.

“Aşırı sıkılaştırmanın ziyanlı sonuçları görülüyor”

Dhingra konuşmasında, “Son vakitlerde yapılan araştırmalar, para siyaseti sıkılaştırması ve güç piyasasındaki aksaklıklarla alakalı derin daralmaların kalıcı yara izi bırakıcı tesirlerini, çok sıkılaştırmanın ziyanlı sonuçlarını göstermektedir” değerlendirmesinde bulundu.

İngiltere Merkez Bankası yüzde 2 enflasyon gayesini koruma etmeye devam ediyor.

Ülkede enflasyon bu yılın ocak ayında yüzde 10,1 artış kaydetmişti.

İngiltere’de enflasyon geçen yılın ekim ayında yıllık bazda yüzde 11,1 artış kaydederek son 41 yılın en yüksek düzeyine ulaşmıştı.

İngiltere Merkez Bankası geçen ay siyaset faizinin 50 baz puan artırarak yüzde 4’e yükseltmiş, böylelikle siyaset faizi son 14 yılın en yüksek düzeyine ulaşmıştı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar