• YARIM ALTIN
  5.519,00
  % 0,02
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9588
  % 0,10
 • € EURO
  28,7134
  % -0,08
 • £ POUND
  33,4602
  % 0,01
 • ¥ YUAN
  3,7073
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,2801
  % 0,44
 • BITCOIN/TL
  717086,434
  % 1,49
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

Bolat: BAE ile dış ticarette amaç 25 milyar dolara ulaşmak

Bolat: BAE ile dış ticarette amaç 25 milyar dolara ulaşmak

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın iştirakiyle gerçekleşen BAE-Türkiye İş Forumunda, iki ülkeden başta gayrimenkul, müteahhitlik, sanayi, tarım, besin, bilişim ve bankacılık olmak üzere birçok bölümden çok sayıda iş insanı bir ortaya geldi.

Forumun kapanış kısmında konuşan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, 3 gün boyunca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde çok geniş bir kamu ve özel kesim heyeti ile 3 kardeş ülkede temaslarda bulunduklarını kaydederek, BAE’de mükemmel bir final yaptıklarını söyledi.

Ülkeye ayak bastıkları birinci andan itibaren çok sıcak karşılandıklarını anlatan Bolat, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri ortasındaki hiçbir vakit eksilmeyip sürekli üst gerçek seyreden ticaret ve yatırım bağlantılarımız ve ekonomik iştirakimiz Cumhurbaşkanımızın bu ziyaretinden sonra siyasi ve stratejik alanlarda tepe yaptı. İki ülke ekonomik, ticari, siyasi ve kültürel alanlarda çok kıymetli mutabakatlara imza attı. En kıymetlisi de bugünkü görüşmelerden sonra Türkiye ile BAE ortasında yüksek seviyeli stratejik işbirliği komitesinin kurulması olmuştur. Bu vesileyle yapılan mutabakatlar ortasında Ticaret Bakanlığı olarak bizim ve BAE Ticaret Bakanlığı ortasında ortak iktisat ve ticaret komitesinin kurulması muahedesi imzalanmıştır.”

“İlişkiler bundan sonra daha güçlü ilerleyecek”

Bakan Bolat, değerli bir kararla hayata geçen Türkiye-BAE Karma Ekonomik ve Ticaret Komitesi’nin (JETCO) birinci toplantısını geniş bir iştirakle sonbaharda İstanbul’da gerçekleştireceklerini belirterek, iki ülkenin başkanlarının kararlılığı ve siyasi iradesi sayesinde alakaların bundan sonra güçlü bir formda ilerleyeceğini söyledi.

Birkaç ay evvel imzalanan Türkiye-BAE Kapsamlı Ekonomik İştirak Muahedesi’nin ilgilere büyük bir ivme kazandıracağını lisana getiren Bolat, şu açıklamalarda bulundu:

“Bu ikili mutabakat karşılıklı ticaretimizin yüzde 80’inin kapsamakta olup iki ülkenin mal ticaretinin yanında tıpkı vakitte hizmetler ticareti, yatırımlar ve ticaretin kolaylaştırılması, fikri mülkiyet hakları, gümrükler ve helal sertifikasyonu alanlarında değerli kararlar içermektedir. Artık 1 Eylül prestijiyle yürürlüğe girecek bu mutabakatla iki ülkenin iş insanları, üçüncü ülkelere nazaran çok daha avantajlı koşullarda birbirleriyle ticaretlerini yapabileceklerdir. Bu muahede sayesinde Türk firmaları Körfez pazarını, Birleşik Arap Emirlikleri firmaları da Türkiye’nin Gümrük Birliği vesilesiyle AB pazarlarına açılan bir kapıyı aralamış olmaktadırlar.”

“Dış ticarette amaç beş yılda 40 milyar dolara ulaşmak”

Ticaret Bakanı Bolat, bu yılın birinci yarısında 10 milyar dolar sonuna yaklaşan dış ticaret hacminin birkaç yılda 25 milyar dolara, en geç 5 yılda 40 milyar dolara ulaşmasını hedeflediklerinin altını çizdi.

Körfez ülkelerinin 2022 yılı prestijiyle Türkiye’deki yatırımlarının 16 milyar dolara ulaştığını, BAE’nin bu sayıdan 3,5 milyar dolarlık hisse aldığını lisana getiren Bolat, bu çerçevede iki ülke şirketleri ortasında yeni devirde yatırım iştiraklerinin hızlanmasını beklediklerini söyledi.

Bolat, “Enerji, petrokimya, teknoloji, ulaştırma ve lojistik üzere kesimlerde BAE firmalarının yatırım konusunda çok değerli fırsatlara sahip olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de daha fazla BAE’li firmayı görmek istediklerini lisana getiren Bolat, Abu Dabi Ekonomik Vizyonu 2030 kapsamında güç, petrokimya, metaller, havacılık, savunma endüstrisi üzere birçok bölümde BAE’ye yatırım yapmak isteyen Türk firmaları için de çok kıymetli fırsatlar olduğunu vurguladı.

Bolat, “Bu noktada iki ülkenin saygıdeğer devlet liderlerini kurduğu çok yakın diyalog ve temasların bir yansıması olarak karşılıklı yatırımların da hızlanacağını değerlendiriyoruz” tabirini kullandı.

“Müteahhitlerimiz BAE’nin 2030 Vizyon projelerini üstlenmeye hazır”

Bakan Bolat, Türk müteahhitlerin milletlerarası alanda çok kıymetli projelere imza attıklarını belirterek, şu açıklamalarda bulundu:

“Bundan sonra müteahhitlik firmalarımız Birleşik Arap Emirlikleri’nin 2030 Vizyon projeleri çerçevesinde büyük çaplı projeleri ve taahhütlerini yerine getirmeye hazırdır. Birebir vakitte iki ülke üçüncü ülkelerde de iş birliği yapmak suretiyle bölge ülkelerine örnek olacak potansiyele sahiptirler. Başta Ukrayna’nın yine inşası ve Afrika’da gerçekleştirilecek ortak yatırımlar olmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri ülkesi ve firmaları ile işbirliği yapmaya hazır olduğumuzu söz etmek istiyorum. Tüm bu fırsatları kıymetlendirecek olan alandaki öncü kuvvetler olarak gördüğümüz siz iş insanları ve firmalardır. Biz hükümet yetkilileri olarak her alanda sahiden çok yakın ve üst seviyede iş birliği ortamı hazırlayarak ortaya çıkabilecek ya da mevcut olan bütün manileri ortadan kaldırmış olarak Türkiye ve BAE’nin iş beşerlerine, firmalarına şu anda yatırım için, ticaret için, üçüncü ülkelerde işbirliği için çok değerli fırsatlar sunmuş bulunmaktayız.”

Bolat, her vakit iş dünyasının yanında olan karar alıcılar olarak ortaya çıkabilecek sorunları kaldırmaya hazır olduklarını kelamlarına ekledi.

YORUMLAR YAZ