Parapiyasasi.net
Borsa günü yüzde 1,05’lik yükselişle tamamladı
Yazar: -08 Mart 2023
7

BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 56,49 puan artarken, toplam süreç hacmi 86,4 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 7,84 ve holding endeksi yüzde 2,39 paha kazandı. Bölüm endeksleri ortasında en çok kazandıran bankacılık, en çok kaybettiren ise yüzde 3,06 ile madencilik oldu.

Analistler, Fed Lideri Jerome Powell’ın ABD Senatosu’nda yaptığı açıklamalarda “şahin” tonun öne çıkmasıyla global hisse piyasalarında dalgalı bir seyir izlendiğini tabir etti.

ABD’de özel dal istihdamı

ADP Araştırma Enstitüsü’nün ulusal istihdam raporuna nazaran, ABD’de özel dal istihdamı, şubatta 242 bin şahısla piyasa beklentilerinin üzerinde artış kaydetti.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Powell’ın açıklamaları ve özel kesim istihdamı verisiyle birlikte ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu ayki toplantıda 50 baz puanlık faiz artışı ihtimali yüzde 74 düzeyinde bulunurken, son faiz oranının yüzde 6’ya kadar çıkabileceğine yönelik fiyatlamalar da güç kazandı.

Powell’ın açıklamaları piyasaların odağında

Powell’ın bugün Temsilciler Meclisi’nde yapacağı açıklamalar, Fed’in Bej Kitap Raporu’nun piyasaların odağında bulunduğunu söyleyen analistler, piyasalardaki oynaklığın devam edebileceğini söyledi.

Analistler, yarın bilgi gündeminde yurt içinde haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ise Japonya’da büyüme, Çin’de enflasyon ve ABD’de haftalık işsizlik müracaatlarının öne çıkacağını lisana getirerek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.340 ve 5200 düzeyinin takviye, 5.500 ve 5.600 puanın direnç pozisyonunda bulunduğunu kaydetti.

Altının kilogramı 1 milyon 125 bin 500 liraya geriledi

Borsa İstanbul Değerli Madenler ve Değerli Taşlar Piyasası’nda (KMKTP) standart altının kilogramı 1 milyon 125 bin 500 liraya geriledi.

Altın piyasasında, en düşük 1 milyon 98 bin lira, en yüksek 1 milyon 126 bin lirayı gören standart altının kilogram fiyatı, günü evvelki kapanışa nazaran yüzde 1,19 azalışla 1 milyon 125 bin 500 liradan tamamladı.

Altın borsasında bugün

KMKTP’de, altında gerçekleşen toplam süreç hacmi 6 milyar 83 milyon 426 bin 576,48 lira, süreç ölçüsü ise 5.510,60 kilogram oldu.

Tüm metallerdeki toplam süreç hacmi de 6 milyar 207 milyon 850 bin 864,54 lira seviyesinde gerçekleşti.

Altın borsasında bugün en fazla süreç gerçekleştiren kurumlar İstanbul Altın Rafinerisi, İAR Döviz ve Değerli Madenler, Uğuras Değerli Madenler, NMGlobal Değerli Madenler ve Troy Değerli Madenler formunda sıralandı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar