Parapiyasasi.net
Borsa Hakkında Detaylı Bilgiler
Yazar: -25 Mart 2021
9

Borsası olan her bir ülkede, yatırımcıları bir araya getiren, alım – satım faaliyetlerinin güvenilir, adil ve rekabetçi bir ortamın içerisinde gerçekleşmesini sağlamakta olan borsa kurumları bulunmaktadır. Sermaye piyasamızda borsaları tek bir çatı altında toplayan Borsa İstanbul, Sermaye Piyasası Kurulu’nca hazırlanarak ilgili Bakanın onayı sonrası 3 Nisan 2013 tarihinde tescil ve ilan edilmesiyle faaliyet izni almıştır. Borsa İstanbul, ülkemizde bu alanda faaliyet göstermekte olan tek borsa kurumu olma özelliğini taşımaktadır. Borsa hakkında detaylı bilgiler nelerdir?

Borsa İstanbul’un Tarihçesi

İlk defa 1986 yılında İMKB (İstanbul Menkul Kıymetler Borsası) adıyla faaliyete geçmiş olan kurum, 5 Nisan 2013 tarihinde Borsa İstanbul (BİST) ismini almıştır. Bugün ülkemize borsada hisse senedi alım – satım işlemleri gerçekleştiren her bir yatırımcı, Borsa İstanbul’un bünyesinde faaliyet göstermektedir. 1985 senesinde açılan sermaye piyasasında faaliyet gösteren Türk ve yabancı kaynaklı olan bankalara, aracı kurumlara saklamayla takas hizmeti vermektedir. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası olarak bilinen ismi, 5 Nisan 2013 tarihinde “Borsa İstanbul” şeklinde değiştirilmiştir.

Borsa Hakkında Detaylı Bilgiler
Borsa Hakkında Detaylı Bilgiler

Borsa İstanbul’un Temel Amacı

Borsa İstanbul’un başlıca amacı, yürürlükte yer almakta olan kanunların çerçevesinde;

  • Sermaye piyasası araçlarının,
  • Kambiyo ya da kıymetli taş ve madenlerin,
  • Sermaye Piyasası Kurulu tarafından uygun görülmüş olan sözleşme ve diğer belgelerin,

Yani kısaca borsada işlem görmek için müsait olan her türden değerin bir serbest rekabet şartlarının geçerli olduğu istikrarlı ve güvenilir ortam dahilinde pratik ve efektif bir biçimde alınıp satılabilmesini mümkün kılmaktır. Borsa İstanbul yetkili olduğu konularda ve alanlarda kendi iç düzenlemelerini de yapabilmektedir.

Borsa İstanbul’un Temel Faaliyet Konusu

Tüm bu kıymetlerin alım satım emirlerinin amaçlanana ulaşacak bir biçimde bir araya gelmesini kolaylaştırma, ortaya çıkan fiyatları tespit ederek ilan etmek üzere birtakım piyasalar, platformlar ya da pazar yerleri meydana getirme ve meydana getirilmiş olan bu pazar yerlerini en etkili şekilde geliştirme, borsaları ve borsa piyasalarını yönetme ve bu borsa piyasalarını işletmek de, Borsa İstanbul organizasyonunun en temel faaliyetleri arasında yer almaktadır. Borsa İstanbul kurumu, Sermaye Piyasası Kanunu esasları dahilinde olmak üzere, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından denetlenmektedir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar