• YARIM ALTIN
  6.286,00
  % -0,14
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9167
  % 0,00
 • € EURO
  31,3104
  % -0,13
 • £ POUND
  36,5156
  % -0,10
 • ¥ YUAN
  4,0483
  % -0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3134
  % -0,84
 • BITCOIN/TL
  1219644,569
  % 2,07
 • BIST 100
  8.057,42
  % -0,37

Borsa İstanbul Hakkında

Borsa İstanbul Hakkında

Borsası olan her bir ülkede, yatırımcıları bir araya getirme görevini sürdüren, alım – satım faaliyetlerinin adil ve rekabetçi bir ortam da gerçekleşmesini sağlayan bazı önemli borsa kurumları bulunur. Borsa İstanbul, bu alanda Türkiye’de faaliyetler gösteren tek borsa kurumu özelliği taşır. İlk kez 1986 senesinde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adı ile faaliyetlerine geçmiş olan kurum, 5 Nisan 2013’te Borsa İstanbul(BİST) ismini almıştır. Peki, borsa İstanbul hakkında başlıca bilgiler nelerdir?

Borsa İstanbul Hakkında Temel Bilgiler

Borsa İstanbul; 30 Aralık 2012 tarihinde Sermaye Piyasası Kanunu Resmi Gazetede yayınlanmasının ardından yürürlüğe giren kanunun ardından kurulmuştur. Kanun’un 138. maddesi gereğince Borsa İstanbul A.Ş., borsacılık faaliyetleri sürdürmek üzere Kanun’un yürürlüğe girdiğinde kurulmuştur. Sermaye piyasamızda borsaları tek bir çatı altında toplamakta olan Borsa İstanbul, esas sözleşmesinin Sermaye Piyasası Kurulu’nca hazırlanıp ilgili olan Bakanın onaylaması sonrasında 3 Nisan 2013 tarihinde doğrudan bir tescil ve ardından da ilan edilmesiyle faaliyet iznini almıştır.

Borsa İstanbul Neden Kurulmuştur?

Borsa İstanbul bütün yatırımcılar için şeffaf, etkin, adil, güvenilir, yenilikçi, rekabetçi ve sürdürülebilir bir işlem platformu sağlamaktadır. Geleceğin sermaye piyasasında, Türk ve bölgesel finansal varlıklar adına küresel entegre pazar yeri olmayı hedeflemektedir. Borsa İstanbul organizasyonunun başlıca faaliyetleri bulunmaktadır.

Borsa İstanbul Hakkında
Borsa İstanbul Hakkında

Borsa İstanbul’un Temel Amacı ve Faaliyet Konusu

Borsa İstanbul’un başlıca temel amacı, yürürlükte olan kanunlar temelinde sermaye piyasası araçlarının, kambiyo ve kıymetli taş ya da madenlerin, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından uygun olarak görülen sözleşme ve gereken diğer belgelerin, kısaca borsada işlem görmeye müsait her türden değerin serbest rekabet şartlarının olduğu güvenilir ve istikrarlı bir ortam dahilinde pratik ve etkili bir biçimde alınıp satılabilmesini mümkün kılmayı hedefler.

Aynı zamanda;

 • Bu kıymetlerin alım satımlardaki emirlerinin amaca ulaşacak şekilde bir araya gelmesini hızlandırmayı ve kolaylaştırmayı,
 • Ortaya çıkan fiyatları tespit ve ilan etme üzere birtakım temel piyasaları, platformları ve pazar yerleri meydana getirmeyi ve meydana getirdiği bu pazar yerlerini geliştirmeyi
 • Borsaları ve borsa piyasalarını yönetmeyi ve işletmeyi de hedeflemektedir.
YORUMLAR YAZ