Parapiyasasi.net
Borsa İstanbul’da 1,78’lik bedel kaybı! En çok kaybettiren 2 dal
Yazar: -17 Mart 2023
7

BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 93,14 puan azalırken, toplam süreç hacmi 71,7 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 1,92, holding endeksi yüzde 2,49 kıymet kaybetti. Kesim endeksleri ortasında en çok kazandıran yüzde 1,05 ile ticaret, en çok kaybettiren yüzde 3,21 ile ulaştırma oldu.

Analistler, ABD ve Avrupa’da bankacılık krizine yönelik atılan adımlara rağmen yatırımcıların bu adımların kâfi olmayabileceğine yönelik kaygılarının devam ettiğini belirtti.

Bugün milletlerarası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in piyasalar kapandıktan sonra yayımlanması beklenen Türkiye değerlendirmesinin yatırımcıların odağında yer aldığını belirten analistler, haftaya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, (TCMB), ABD Merkez Bankası (Fed) ve İngiltere Merkez Bankası (BoE) faiz kararlarının takip edileceğini tabir etti.

Fed’in gelecek hafta gerçekleştireceği toplantıda 25 baz puan faiz artışına gideceğine yönelik beklentiler yüzde 86 düzeyine çıktığını lisana getiren analistler, haftaya data gündeminde yurt içinde tüketici tüketici inanç endeksi, yurt dışında ise ABD’de konut satışları, İngiltere’de ve Japonya’da enflasyon, Avro Bölgesinde tüketici inanç endeksi, Almanya’da Zew endeksleri, Avrupa’da ve ABD’de açıklanacak hizmet kesimi Satınalma Yöneticileri Endeksinin (PMI) öne çıkacağını söyledi.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.300 ve 5.340 düzeylerinin direnç, 5.100 puanın takviye pozisyonuna geldiğini tabir etti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar