Parapiyasasi.net
Borsada Hisse Neden Tavan Olur?
Yazar: -24 Şubat 2021
42

Hisse senedi alımı satımı yaparak iyi bir şekilde birikim elde etmek isteyen kişilerin sayısı günümüzde oldukça fazladır. Hisse senetleri günümüzde en iyi yatırım şekillerinden biri olarak gözükmektedir. Uzun ya da kısa vadede stratejik olarak insanlar hedeflerine uygun şekilde davranarak bunun üzerine yatırımlar yapmaktadırlar.

Hisse senedinde meydana gelecek olan değer artışları oldukça iyi bir şekilde kazançların elde edilmesine olanak sağlayacaktır. Bu yönden bir etki meydana gelmiş olduğunda yatırımcılar harika bir şekilde hedeflerine ulaşma şansını elde etmiş olurlar. Borsada hisse senetlerinde herhangi bir değer artışı olması, birçok farklı etkene bağlı olarak meydana gelmektedir. Bunun oluşmuş olmasında genel olarak arz ve talep dengesi önemli bir şekilde rol oynamaktadır.

borsada hisse neden tavan olur?
Borsada Hisse Neden Tavan Olur?

Borsada Tavan Fiyat Nedir?

Borsada riski azaltmak adına tercih edilmekte olan bir hesaplama türüdür. Günlük işlem durumuna göre hesaplanır. Hisse senedinin açılış ve kapanış fiyatları baz alınmaktadır. Asıl amaçlanan şey kar marjına olabildiği kadarıyla yakın bir hesap çıkarmaktır. Tavan fiyat hisse senedinin ulaşabileceği en yüksek limit fiyatı demektir.

Arz ve Talep Dengesinin Etkileri

Hisse senetleri genelde dinamik değer artışları konusunda desteğini arz ve talep dengesi üzerinden almaktadır. Çeşitli türden olan hisse senetlerini satın alma talebinde bulunan kişilerin sayıları arttıkça bu durum da borsada hisselerin tavan olmasına yol açmaktadır. Popülerlik ve o hisse senedine yönelik ilginin olması kişileri satın alım yapma yönünde teşvik etmektedir.

Bu durum ise önemli bir şekilde hisse için değer artışlarını meydana getirmektedir. Borsadan hisse alan bazı insanlar çoğu zaman o hisseleri elden çıkarmak konusunda istek içerisinde de olabilmektedirler. Bu gibi durumlar o hisse senedi için beklenmedik düşüşleri meydana getirmektedir. Genel olarak bakıldığı zaman hisse senedinin tavan olması için elden çıkarma değil de daha çok satın alımların fazla olması gerekmektedir.

Mikro ve Makro Sebepler

Borsada hisselerin tavan olması durumuna bir takım mikro ve makro sebeplerin de etkili olduğu söylenebilir. Mikro sebepler genelde şirketlerin çalışma koşulları ve ciroların düşmesi gibi benzeri hususları içermektedir. Makro sebeplerse dünyanın ve ülkenin ekonomisinin gidişatını ve faiz oranlarındaki değerlendirmelerle alakalı durumlardan oluşmaktadır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar