Parapiyasasi.net
Borsa’da Kısa Pozisyon ve Uzun Pozisyon Nedir?
Yazar: -08 Şubat 2021
14

Borsa’da Kısa Pozisyon ve Uzun Pozisyon Nedir?

Borsa’da Kısa Pozisyon ve Uzun Pozisyon Nedir? Borsada işlem yapan kişilerin karşısına çıkan terimlerden bir tanesi de uzun pozisyon ve kısa pozisyon terimleri olmaktadır. Özellikle de acemi yatırımcılar bu iki terimin ne anlama geldiği konusunda sorular sormakta ve terimlerin cevabını aramaktadırlar. Bu içerikte, her iki teriminde ne anlama geldiğini en ince detaylar ile ele alacağız.

Uzun Pozisyon Nedir?

Borsada uzun pozisyon ya da bir başka deyişle long position, hisse değerinin uzun vade düşünerek alınması demektir. Borsada uzun vade demek, uzun süreli işlemlerin hedef alınmasıdır. Yani, günlük işlemler ya da al – sat durumları uzun pozisyon ile ifade edilemez. Bir örnek vererek açıklamak gerekirse, bir sektörün önünüzdeki 8 ay içerisinde değerleneceği kanaatindesiniz. Ve bu sektöre ait, finansal verileri iyi durumda olan bir firmadan hisse satın aldınız. Burada beklentiniz uzun vadede olduğu için uzun pozisyon aldınız demektir. Bu durum, zaman zaman longdayım şeklinde de ifade edilmektedir. Peki, kısa pozisyon ne anlama gelmektedir?

Borsa’da Kısa Pozisyon ve Uzun Pozisyon Nedir?

Kısa Pozisyon Nedir?

Borsada kısa pozisyon ya da short position herhangi bir hissenin kısa vadede düşüş trendi içerisinde yer alacağını düşünen insanlar tarafından kullanılmakta olan bir tabirdir. Değerin düşeceği öngörülen hisselerde uygulanmakta olan bir durum olarak değerlendirilebilir. Bu düşüncelerle hareket eden yatırımcılar kısa pozisyon almışlardır. Zaman zaman shortlamak olarak da ifade edilmekte olan bir durumdur.

Kısa Pozisyon mu Uzun Pozisyon mu?

Borsada işlemler gerçekleştiren yatırımcıların en sık sorduklarından birisi kısa pozisyon mu almalıyım yoksa uzun pozisyon mu olarak karşımıza çıkıyor. Aslına bakarsak, bu sorunun hiçbir şekilde net cevabı yoktur. Hisseden hisseye değişiklik gösteren bir durumdur. Temel analiz ve teknik analizler göz önünde bulundurularak, finansal yetkinlik ve ana paraya duyulan ihtiyaç gibi faktörler değerlendirilerek karar verilmelidir.

Her iki pozisyonda da başarı elde edebilmek için hedeflerinizin reel olması ve uzun vadede para kazanmak ya da kısa vadede kazanç sağlamaya elverişli olması gerekmektedir. Unutmayın, borsada kesin yargılar ifade etmek çok zordur. Her durumun bir tetikleyicisi vardır ve bu durumlar iç içe geçmiş haldedir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar