• YARIM ALTIN
  5.532,00
  % -0,25
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9821
  % 0,22
 • € EURO
  28,7897
  % 0,23
 • £ POUND
  33,5268
  % 0,27
 • ¥ YUAN
  3,7083
  % 0,19
 • РУБ RUBLE
  0,2798
  % 0,36
 • BITCOIN/TL
  718483,708
  % 1,39
 • BIST 100
  8.088,84
  % -0,37

Borsada ralli devam edecek mi?

Borsada ralli devam edecek mi?

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi Kurban Bayramı dönüşü rekorlarına devam ederken, ulaştırma endeksi yükseliş eğilimini sırtlamayı sürdürüyor.

Yılın birinci yarısında yaşanan zelzele felaketi ve seçim meçhullüğü nedeniyle dalgalı bir seyir izleyen BIST 100 endeksi, seçim belirsizliğinin sonlanması ve yeni iktisat idaresinin adımlarıyla birlikte yükseliş eğilimine geçti.

Seçim öncesi 4.300 puana kadar gerileyen BIST 100 endeksi, seçim sonrası yaklaşık yüzde 43 yükselişle 6.150 puan sonunu aştı.

BIST 100 endeksi dolar bazlı incelendiğinde hala 234 centten süreç görürken, 510 centlik tarihi tepesinin epey uzağında bulunuyor.

En çok kaybettiren turizm oldu

Yılbaşından bu yana dal bazlı performanslar incelendiğinde en çok getirinin yaklaşık yüzde 51’le ulaştırma kesiminden elde edildiği görülürken, en çok kaybettiren ise yaklaşık yüzde 16 ile turizm oldu.

Analistler, yeni iktisat idaresiyle birlikte atılacak adımların ehemmiyetine dikkati çekerek, bu devirde yapılacak kelamla yönlendirmelerle birlikte piyasalarda soru işaretlerinin azalabileceğini ve bu durumun varlık fiyatlarını olumlu etkileyebileceğini söz etti.

Dolar kurundaki yükselişin bilhassa döviz gelirleri yüksek şirketleri olumlu etkilemesinin beklendiğine dikkati çeken analistler, borsadaki yükseliş eğiliminin yılın ikinci yarısında atılacak adımlarla birlikte yabancı yatırımcının da ilgisiyle devam edebileceğini bildirdi.

A1 Capital Araştırma Genel Müdür Yardımcısı Baki Atılal, “Yılın ikinci yarısında en belirleyici etmenler, Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararları ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın maliye siyasetleri olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Rasyonaliteye geçme periyodu olarak baktıkları yılın ikinci yarısında yurt dışını da takip edeceklerini söz eden Atılal, fakat yurt içinde atılacak adımların yabancı nezdinde kredibilitesinin ne olacağını görmeyi bekleyecekleri bir yarı olacağını belirtti.

Atılal, sene sonuna kadar yatırımcıların aklını kurcalayan birçok soru olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Para ve maliye siyasetleri ile yabancı pay tarafına, tahvil tarafına, direkt yabancı yatırım tarafına ne ölçüde ilgi gösterecek ve olağanlaşma adımları devam edecek mi? Rezerv uygunlaştırma ne olacak? KKM süreci ne olacak? TCMB’nin faiz artırımları ne ölçüde devam edecek? TCMB’nin bankacılık kesimine yönelik olağanlaşma adımları kâfi dereceye gelecek mi? Enflasyon görünümü ne olacak? TCMB’nin beklentisi nedir? üzere yurt içi piyasalara yönelik gelişmeler hem borsa hem kur hem de tahvil tarafını yönlendirecektir. Bizim beklentimiz tüm bu soru işaretlerinin karşılıklarının yüklü olarak TCMB enflasyon görünüm raporu ile birlikte ortadan kalkması tarafındadır.”

İzlenen siyasetin kurlarda, bunun da enflasyon beklentilerinde artışa yol açacağı beklentisiyle borsanın güçlü kalmasını öngörmekte olduklarını aktaran Atılal, öteki taraftan borsanın rakiplerinin de çoğaldığını belirtti.

Dolardaki artış döviz geliri olan şirketleri olumlu etkileyecek

Dinamik Yatırım Başekonomisti Enver Erkan da dolar kurundaki artış nedeniyle yılın ikinci yarısında döviz geliri sağlayan şirketler açısından durumun hayli olumlu olacağını tabir etti.

Makro bazda, yeni iktisat grubunun, mayısta yapılan seçimlerin akabinde kademeli olarak klâsik siyasetlere dönüş kelamı verdiğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu klasik siyasetlere dönüş yaklaşımının, iktisada daha fazla öngörülebilirlik getirmesi ve piyasayı zorlaştıran müdahaleci düzenlemeleri rahatlatması istikametinde ilerleniyor. Hiç elbet finansal kesim ve gerçek bölüm bu tesirlerden mutlu olacaktır. Münasebetiyle kurda yükseliş devam ederken, ortodoks siyasetlerin bir yansıması olarak beklentilerdeki olumlulaşma pay senetlerine de yansıyacaktır.”

“6500 düzeyini takip ediyoruz”

Trive Yatırım Araştırma Yöneticisi Dr. Tuğberk Çitilci de 6.000 ruhsal düzeyini aşan BIST 100 endeksinin üst istikametli momentumuna devam ettiğini belirterek, “Endeks 100 için birinci etap olarak 6.500 düzeyini takip ediyoruz. 6.500 düzeyi sonrasında momentum seçici bir hareketle pay özelinde devam edebilir ve 7.800 amacı devreye girebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Kurun üst taraflı hareketinin ihracatçı bölümleri müspet etkilediğini ve “kur üst, borsa yukarı” yaklaşımının ralliyi desteklediğini söz eden Çitilci, bölüm endeksleri ortasında ulaştırma, besin ve giysi, perakende ve otomotivi izlediklerini bildirdi.

YORUMLAR YAZ