Parapiyasasi.net
Borsada ‘seçim modu’
Yazar: -25 Nisan 2023
6

Birol BOZKURT

Yılın birinci çeyreğinde yatırımcısını üzen Borsa İstanbul seçimlere az bir mühlet kala bekleme moduna geçti. 2022’nin birinci çeyreğinde yüzde 28,6 yükselen endeks bu yıl tıpkı devirde yatırımcısına yaklaşık yüzde 8 kaybettirdi.

Yıl başından itibaren geçen yılki rallinin düzeltmesinin yaşandığına dikkat çeken uzmanlar, seçim yaklaştıkça süreç hacimlerinin düştüğüne dikkat çekiyor. Uzun vadede borsada tarafın üst olduğuna ve yeni rekorlar kırılabileceğine dikkat çeken uzmanlar önümüzdeki periyotta besin, otomotiv, turizm ve havayolu dallarının ön plana çıkacağını düşünüyor.

Borsaya yatırımcı akını sürüyor

borsa 37vQMerkezi Kayıt Kuruluşu(MKK) nezdinde bakiyeli hesap sayısı 21 Nisan haftası prestijiyle 10 milyonu aştı. Bir evvelki hafta 9 milyon 774 bin 349 olan bakiyeli hesap sayısı, geçen hafta 10 milyon 113 bin 227’ye çıktı.

MKK’nın açıkladığı yatırımcı ve hesap sayılarına nazaran, evvelki hafta 4 milyon 779 bin 873 olan hisse senedi yatırımcı sayısı 4 milyon 779 bin düzeyine yükseldi. Birebir periyotta toplam yatırımcı sayısı 30 milyon 544 bine ulaştı. Toplam hesap sayısı 62 milyon 700 bine çıkarken, bakiyeli yatırımcı sayısı da 7 milyon 727 bine geldi.

Yatırımcı sayısındaki artışta halka arzların tesirli olduğunu söyleyen Ahlatcı Yatırım Araştırma ve Kurumsal Finansman Müdürü Barış Ürkün, “SPK’nın aldığı yeni prensip kararları ile halka arzlarda yerli yatırımcıyı desteklemesi de ilerleyen dönemde borsadaki yerli yatırımcı sayısının artmasına imkan sağlayabilir. Seçim sonrası süreçte ise Borsa İstanbul’a olan ilgi artmaya devam edebilir” dedi.

Borsada taraf yukarı

Seçim belirsizliğinin ortadan kalkmasıyla süreç hacimlerinin yine artmasını beklediğini tabir eden Ürkün, “Seçim sonuçlarının belirsizlik yaratması durumunda ise yatırımcıların önlemli davranmaları gerekebilir. Fakat her halükarda uzun vadeli yatırım yapmayı düşünen yatırımcı kümesi için bir sorun oluşacağını düşünmüyorum” diye konuştu.

Seçimlere kadar ve seçimlerden sonra bir mühlet borsanın baskı altında kalabileceğini lisana getiren Cet Yatırım Araştırma Genel Müdür Yardımcısı Cemal Demirtaş, “Seçimlerin akabinde itimadın yine sağlanması ve TL’nin istikrar düzeyini bulmasının akabinde yabancı yatırımcı ilgisinin de tekrar artmasıyla 2023 yılının sonuna gerçek ya da 2024’ün birinci yarısında borsanın yeni rekorları denemesi kelam konusu olabilir.

Kısa vadeli endekste baskının devam etmesini beklemekle birlikte, 12 aylık devirde BIST100’e ait olarak amacımız 6.800 düzeylerinde ve bu da %37 üst işaret ediyor” dedi. Seçimlere hakikat giderken piyasalarda yataya yakın bir hareketlilik görüldüğünü söyleyen Dinamik Yatırım Menkul Pahalar Araştırma Uzmanı Ceyhun Yavaş, “Yatırımcı sayılarının artması borsaya olan ilginin devam edeceği ve hala öbür enstrümanlara oranla yarar getirisi beklentisinin yüksek olduğunun göstergesi olduğunu söyleyebiliriz.

Teşviklerin seçim devri boyunca 2023 yılının genelinde görülebileceğini düşündüğümüzde borsamızda rekor düzeylerin gündeme gelebileceğini düşünüyoruz. Faal olarak bilanço periyodunu değerlendirdiğimizde ise bankacılık ve sigortacılık alanında da kar marjları daralsa da seçim sonrasında bu alanlarda da ortadan kalkan belirsizliğin de tesiriyle yabancı yatırımcıların ilgisinin artacağı görüşündeyiz” tabirlerini kullandı.

Dört dal öne çıkıyor

Seçimlerden sonra öne çıkacak bölümleri de kıymetlendiren Barış Ürkün şöyle devam etti; “Temettü randımanı yüksek, gelecek projeksiyonları açık ve net olan ve net borç/FAVÖK rasyosu sürdürülebilir düzeylerde bulunan besin, besin perakendeciliği, otomotiv, turizm, havayolu nakliyatı, telekom üzere bölüm paylarına yatırım da rasyonel bir karar olacaktır. Geçen hafta başlayan birinci çeyrek finansal sonuç açıklamalarının ise seçim süreci nedeniyle yaşanan belirsizliğin gölgesi altında kalabileceğini düşünüyoruz.”

Borsada 5000 düzeyi üzerinde bir trend hareketi oluşmadığını belirten Ceyhun Yavaş, “Bu durumun seçim belirsizliğinden kaynaklandığı görüşündeyiz ve seçimden sonraki stratejilere ağırlaşmanın yararlı olacağı kanısındayız. Yılın 2.yarısından itibaren otomotiv ve havacılık kesimi dataları güzel geldiğini takip ediyoruz ve teşviklerinde açıklanması piyasalardaki hareketliliği artmasını beklemekteyiz” diye konuştu.

İlk çeyrekte şirket bilançolarının genel manada zayıf olacağını düşündüklerini söyleyen, Cemal Demirtaş, “Enflasyonun şirket maliyetlerine baskı yapması, bankacılık dalı kârlarının bir evvelki çeyreğe nazaran gerilemeye başlaması, zelzele sonrası oluşan vergi ve öbür masrafların mali yapıları zorlaması, ihracat yapan şirketlerde kâr makasının daralması üzere faktörler, birinci çeyreğe ait beklentileri olumsuz etkiliyor. Önümüzdeki devirde pay senedi seçimlerinde çok daha seçici olunmasında yarar var seçimlerden sonra ise bilhassa TL’nin istikrar sağlamasının akabinde borsa da tekrar toparlanabilir” dedi.

Piyasalarda gözler Fed’in atacağı adımda

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyonla çabada atacağı adımlar yatırımcıların odağında yer almayı sürdürürken, Banka’nın piyasa beklentilerinden daha fazla faiz artışına gidilebileceğine yönelik telaşlar risk iştahını olumsuz etkiliyor. Fed üyeleri, büyük oranda “şahin” duruşlarını korurken, para piyasalarındaki fiyatlamalarda Banka’nın gelecek ay 25 baz puan faiz artırmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Bununla birlikte haziran toplantısına ait öngörülerin bilinmeyen kalmaya devam etmesi, hisse piyasalarının taraf bulmasını zorlaştırıyor. Analistler, ABD’de bu hafta açıklanacak bilgilerin piiyasalar üzerinde tesirli olmasının beklendiğini kaydetti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar