Parapiyasasi.net
Borsada son durum yatırımcıları mutlu ediyor
Yazar: -16 Şubat 2021
6

Borsada son durum yatırımcıları sevindirmeye devam ediyor. Yaşanan ekonomik gelişmeler yeni kullanıcıları da memnun ediyor.

Geçtiğimiz yıl içerisinde koronavirüs salgınının da etkisiyle borsada ciddi bir düşüş yaşanmıştı. 855’lere kadar gerileyen endeks, sonrasında kendini toparlamaya başlamıştı. Şu anda oldukça yüksek bir seviyede olan endeks, geçtiğimiz yıla göre neredeyse 2 kat artmış durumda.

Borsada son durum yatırımcıları sevindiriyor

BIST 100 borsası bugün güne yükseliş ile başladı. Geçtiğimiz ay 1.580’lere dayanarak yeni bir rekora imza atan borsa, ilerleyen haftalarda 1.450 seviyelerine kadar gerilemişti. Bu durum yalnızca Türkiye’deki borsalarda değil aynı zamanda dünya genelindeki borsalarda da yaşanmıştı. Bu durumun GameStop olayı ile ilgili olduğu düşünülmekte.

BIST 100 her ne kadar keskin bir düşüş yaşasa da kademe kademe kendisini toplayarak tekrar eski seviyesine dönmeye başladı. Geçtiğimiz hafta 1.550 seviyesine yakın bir konumda yer alan borsa ilerleyen günlerde 1.530 seviyelerine yaklaşmıştı. Yeni hafta ile tekrardan 1.530 seviyelerini aşan BIST 100, Salı günü 1.570’in üzerine çıktı.

borsada son durum

Borsaların genel durumunu yani performans grafiğini incelediğimizde günlük bazda en fazla artış %2,5 ile FTSE100 borsasında yaşanırken BIST 100 borsası %0,5’in üzerinde bir artış gerçekleştirdi. Günlük en az düşüş yaşayan borsa Nifty 50 olarak yer aldı. Haftalık grafikleri incelediğimizde Hang Seng %4’lük bir artış yaparken BIST 100 %2’ye yakın bir değer kazandı.

Koronavirüs salgınında borsalar her ne kadar etkilense de son zamanlarda yaşanan düzelmeler borsa endekslerini olumlu yönde etkiledi. Aylık performans grafiğine göre en yüksek artış yaşayan endeks %8 artış ile Nasdaq 100 olarak açıklanırken BIST 100 %4’e yakın bir artış yaptı, BIST 50 isr %2’ye yakın bir değer kazandı.

Pek çok borsa değer kazanmayı sürdürüyor. 2021 yılının başından bu yana en çok değer artışı yaşayan borsa Hang Seng olarak açıklandı. Hang Seng %12,5’un üzerinde bir artış ile yatırımcılarını mutlu ederken BIST 100 %7’ye yakın bir kazanç sağladı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar