Parapiyasasi.net
Bosch, TSI Semiconductors’ı 1,5 milyar dolara satın alıyor
Yazar: -26 Nisan 2023
5

HANDE BERKTAN

Alman mühendislik şirketi Bosch, yarı iletken işini, silisyum karbür çiplerle (SiC) genişletmek için ABD’li çip üreticisi TSI Semiconductors’ı satın alacağını duyurdu.

Satın alım, TSI Semiconductors’ın Kaliforniya Roseville’deki üretim tesislerine birkaç yıl içinde yapılacak 1,5 milyar dolarlık bir yatırımı içeriyor. 2026’dan başlayacak birinci çipler, silisyum karbür bazlı 200 milimetrelik model olarak üretilecek.

ABD topraklarında daha fazla çip üretileceğine dair bu yatırım haberi, Kovid-19 salgınıyla başlayan global yarı iletken tedarik sıkıntısından en çok etkilenen bölümlerden biri olan otomotiv dünyasında memnuniyetle karşılandı.

Çip tedarik zahmeti bilhassa insanların pandemi periyodunda konutta kaldığı süreçte, elektronik eserlere olan talepteki artış ve otomotiv dalında elektrikli araçlara dönüşümle birlikte daha da artmıştı.

Bosch’un yeni fabrikasında üretilecek olan silisyum karbür çipler (SiC), araba üreticileri ortasında da tanınan bir eser. Şirket, SiC pazarının yılda ortalama yüzde 30 büyüdüğünü ve bunun kısmen elektrikli araçlar için daha geniş menzil ve daha verimli şarj sunmalarından kaynaklandığını açıkladı.

Bu çipler sayesinde araçlarda, yüzde 50’ye kadar daha az güç kaybı ve daha az bakım gereksinimi doğuyor.

ABD Lider Yardımcısı Kamala Harris, mevzuya ait yaptığı açıklamada, “Bu yatırım, üretim maliyetlerini düşürecek, elektrikli araç tedarik zincirimizi güçlendirecek, Amerikan üretiminin tekrar inşasına yardımcı olacak ve Kaliforniya’nın çalışan aileler için ekonomik fırsatlar yaratacak” dedi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar