Parapiyasasi.net
Brent petrol fiyatlarında son durum
Yazar: -21 Şubat 2023
8

Dün 84,30 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 84,07 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.44 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 1,02 azalarak 83,21 dolar oldu. Birebir dakikalarda Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 76,61 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki düşüşte, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek periyot para siyasetine ait belirsizlikler ve doların kıymet kazanması tesirli oldu.

Dünya genelinde güçlenen enflasyon telaşları merkez bankalarının “şahin politikalarını” ne kadar sürdüreceğine ait soru işaretlerini artırıyor.

Uzmanlar, enflasyonist baskıların artmasıyla Fed yetkililerinin kelamla yönlendirmelerinde “şahin tutumlarını” sertleştirdiğine dikkati çekerek, Fed’in yarın açıklanacak toplantı tutanaklarının gelecek periyot para siyaseti adımlarına ait kıymetli ipuçları vermesinin beklendiğini tabir etti.

Bankanın “şahin tutumunu” sürdüreceğine ait beklentiler, talep tasalarını artırarak fiyatların düşüşüne neden oldu.

Söz konusu gelişmelerle artan dolar kıymeti de dolara endeksli petrolü öteki para ünitelerini kullanan alıcılar için daha kıymetli hale getiriyor. Bu durum alımların azalmasına neden olarak petrol fiyatlarında düşüşe yol açıyor.

Öte yandan, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’de petrol talebinin güçleneceğine yönelik beklentiler ise fiyatlardaki düşüşü kısıtladı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve Memleketler arası Güç Ajansı geçen hafta yayımlanan aylık petrol piyasası raporlarında, bu yıl global petrol talebindeki artış öngörülerini artırmış ve bu artışın değerli bir kısmının Çin’den kaynaklanacağını belirtmişti.

Brent petrolde teknik olarak 83,69 ile 84,50 dolar aralığının direnç, 82,88 ile 82,07 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar