Parapiyasasi.net
Brent petrol fiyatlarında son durum
Yazar: -10 Şubat 2023
12

Dün 85,50 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 84,50 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.28 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,08 azalarak 84,43 dolar oldu. Tıpkı dakikalarda Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 77,89 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki kısmi düşüşte, para siyasetlerine ait belirsizlikler ve dünya ekonomilerine yönelik telaşlar tesirli oldu.

Richmond ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Thomas Barkin, dünkü açıklamasında, Fed’in enflasyonla gayret yolunda ilerlemesi gerektiğini söz etti. Barkin, enflasyonun tepe yaptığını lakin yüksek kalmaya devam ettiğini, enflasyon denetim altına alınana kadar “gidecek çok yolları” olduğunu belirtti.

Avrupa Merkez Bankası üyesi Joachim Nagel de bankanın yüzde 2 amacına ulaşana kadar şahin siyasetlerini kararlılıkla sürdürmesi gerektiğini tabir etti.

Söz konusu açıklamalar, piyasalarda, daha fazla faiz artışının global ekonomiyi yavaşlatacağı ve petrol talebini zayıflatacağı tasalarını artırdı.

Öte yandan, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’de talep toparlanmasına ait beklentiler fiyatlardaki düşüşü kısıtlıyor.

Çin’de Tüketici Fiyat Endeksi ocakta aylık yüzde 0,8, yıllık yüzde 2,1 artışla beklentiler düzeyinde gerçekleşti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Çin iktisadında bu yıla ait büyüme varsayımını yüzde 4,1’den yüzde 5’e çıkardı.

Brent petrolde teknik olarak 84,46 ile 84,81 dolar aralığının direnç, 84,11 ile 83,76 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar