• YARIM ALTIN
  5.531,00
  % 0,23
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9510
  % 0,08
 • € EURO
  28,7287
  % -0,03
 • £ POUND
  33,5149
  % 0,16
 • ¥ YUAN
  3,7151
  % 0,34
 • РУБ RUBLE
  0,2781
  % -0,22
 • BITCOIN/TL
  717404,129
  % 1,44
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

Bugün New York Borsası’nda açılış gongunu Martı çalacak

Bugün New York Borsası’nda açılış gongunu Martı çalacak

Hisseleri MRT koduyla süreç görmeye başlayan Martı’nın bugün katılacağı tarihi seremoniyle Türk bayrağı da New York Borsası’nda dalgalanacak. New York Borsası ayrıyeten kuruluşundan 4 yıl sonra New York Borsası’nda payları süreç gören Türkiye’nin en genç teknoloji teşebbüsü olarak tarihe geçen Martı onuruna bir dizi kutlama aktifliği düzenleyecek.

New York Borsası üst yöneticileri tarafından ağırlanacak olan Öktem, 231 yıllık Borsanın anı defterini imzalayacak ve plaket alacak. Martı onuruna ayrıyeten New York Borsası tarafından ABD ve Türk iş dünyası temsilcileri ile milletlerarası yatırımcıların iştirakiyle bir de davet verilecek.

Türkiye’de paylaşımlı, elektrikli, çevreci ulaşımı daha da yaygınlaştırmak isteyen Türkiye’nin tek ölçeklenmiş mobilite şirketi Martı, bu amaçla sermayesini arttırmak ve daha çok kaynak yaratmak için New York Borsası’nda (NYSE) halka açılmaya karar vermişti. Martı, halka arzdan yaklaşık 60 milyon dolar kaynak yarattı.

Devler Ligi’nde gayret edecek

Martı’nın dünyanın önde gelen şirketlerinin süreç gördüğü New York Borsası’nda süreç görmesinin Türk teknoloji (start-up) teşebbüslerinin dünya ligine yükselebilmesinin de yolunu açması bekleniyor.

Halka arz aktiflikleri için ABD’ye gitmeden evvel çalışanlarına hitaben bir ileti yayınlayan Oğuz Alper Öktem, Devler Ligi’nde uzun ve çetin bir mücadeleye başladıklarını, kalıcı olmak için bir oyun planına sahip olduklarını vurgulamıştı. Borsaya yeni kote olan bir şirketin pay performansında volatilite yaşanmasının, yani birinci birkaç ay pay fiyatının yükselmesi ya da düşmesinin olağan bir seyir olacağını kaydeden Öktem, kelamlarını şöyle sürdürmüştü:

“Ancak bizim için önemli olan, iş planımız ve uzun vadeli başarımıza inanan Amerikalı kurumsal yatırımcılardan milyarlarca liralık yeni finansmana ulaşmış olmamızdır. İşimizi her zamankinden daha uygun yapmanın ve değer yaratmanın peşinde olacağız. Ve göreceksiniz ki, orta vadede çok daha farklı bir noktada olacağız. Şimdi bayrağımızı göndere çekmenin haklı gururunu daima birlikte yaşayalım, bu tarihi anın keyfini çıkaralım.”

YORUMLAR YAZ