Parapiyasasi.net
Çekin Karşılığı Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Yazar: -27 Haziran 2022
30

Çekin Karşılığı Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Ticari alışverişten doğabilecek ödeme yükümlülüğünün belirli vadelere ertelenmesine yarayan ödeme aracı çek olarak nitelendirilir. Yapılması gereken ödemeler için yeterli nakit olmadığında veya ödemenin anlık yapılması durumunda çekler devreye girer. Bu noktada çekin karlığı olup olmadığının tespit edilmesi önemlidir.

Karşılıksız çeklerin tespit edilmesi zor olabildiği için en sık kullanılan sahtecilik yöntemleri arasındadır. Yeniden düzenlenen sahte çeklerin üzerinde bulunan bilgiler banka aracılığı ile teyit edilmek istenildiği zaman güvenilir şirkete ait bilgiler kullanıldığından dolayı bankalar çeklere olumlu dönüş yaparlar. İkiz çekler hem bilgileri kullanılan firma ve sahibi hem de çeki ödeme olarak alan tarafı mağdur eder.

Yüklü miktarlarda ödemelerin söz konusu olduğu durumlarda mağduriyet yaşamamak için sahte çeklere dikkat edilmesi gerekir. Çeklerin sahte olup olmadığının anlaşılması için üzerindeki hologramlar incelenebilir. Teknolojideki gelişmeler günümüzde hologramların da taklit edilebilmesini sağlayabilir. Bu sebeple, çekin doğrulundan emin olabilmek adına hologram kontrolü yeterli olmayabilir.

Findeks Çek Sorgulama İşlemleri

Gerçek çeklerdeki kağıt kalitesi de farklıdır. Eliniz ile tuttuğunuz zaman ağırlığı ve kalitesiyle çek kendisi öne çıkarır. Aynı zamanda çekin üzerindeki yazılı bilgilerin doğruluğunun kontrol edilmesi sahtecilikten etkilenmemek adına önemlidir. Yeni düzenlemelerden sonra çekler üzerinde kare kod bulundurulması zorunlu tutulmuştur. Çeklerin güvenilir şekilde piyasada işlem görebilmesi için başvurulan yöntemde çek üzerindeki QR kodunun okutulması mümkündür.

QR kodlarını isterseniz Findex aracılığı ile sorgulayabilirsiniz. Karşılıksız çekleri anlayabilmenin en iyi yöntemi olan QR sistemi ve Findeks çek sorgulama yöntemleri oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Ödeme yapacak olan taraftan çeki alıcı ile aynı ortamda kendi gerçek kimlik bilgilerini kullanarak doldurmasını talep etmelisiniz.

Yaygın bir sahtecilik yöntemi olan karşılıksız çeklerin meydana gelmesi muhtemel bir sorunda üzerindeki verilerin kime ait olduğunun tespit edilebilmesi oldukça önemlidir. Çekin firma sahipleri tarafından değil farklı departmanlarda çalışan personeller tarafından doldurulmasına izin verilmemelidir. Findeks çek sorgulama işlemini yaparak çeklerin karşılıklı olup olmadığını anlayabilirsiniz. Böylelikle ticari alışverişlerden dolayı ortaya çıkabilecek problemleri erken dönemde engelleyerek ortadan kaldırabilirsiniz.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar