• YARIM ALTIN
  5.533,00
  % 0,27
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9542
  % 0,10
 • € EURO
  28,7186
  % -0,07
 • £ POUND
  33,5486
  % 0,27
 • ¥ YUAN
  3,7136
  % 0,34
 • РУБ RUBLE
  0,2779
  % -0,28
 • BITCOIN/TL
  716618,710
  % 1,31
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

Çin: AB, Pekin ile stratejik iştirakine açıklık getirmeli

Çin: AB, Pekin ile stratejik iştirakine açıklık getirmeli

Xinhua’nın haberine nazaran, Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Dış Bağlar Kurulu Ofisi Yöneticisi Vang Yi, ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında, AB Dış Münasebetler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile bir ortaya geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığının açıklamasına nazaran, Vang, AB ile Çin ortasında temel bir çıkar çatışması olmadığını söyleyerek, bağlantıların mevcut temelde ilerletilmesi için AB’yi adım atmaya çağırdı.

AB ile irtibatın güçlendirilmesi, karşılıklı inancın artırılması ve her iki tarafın da ortak çıkarları doğrultusunda ikili işbirliğinin derinleştirilmesi gerektiğini belirten Vang, AB’nin Pekin ile stratejik iştirakindeki tavrına daha fazla “açıklık” getirmesi gerektiğini vurguladı.

Vang, AB’nin Çin ile münasebetlerinde tereddüde düşmemesi gerektiğine dikkati çekti.

AB’nin Global Geçit stratejisi ve Çin’in Jenerasyon ve Yol Teşebbüsü dahil, her iki tarafın global teşebbüslerini uyumlu hale getirmek için AB ile çalışmaya hazır olduklarını lisana getiren Vang, Çin ve AB’nin, kapsayıcı bir yaklaşım benimseyerek globalleşmeyi ve hür ticaret sistemini ortaklaşa muhafazası gerektiğini söz etti.

Vang, birebir vakitte, ekonomik problemlerin siyasallaştırılmasına ve “risk azaltma” stratejisinin “ayrışma” olarak kullanılmasına karşı AB ve Çin’in birlikte tedbir alması gerektiğini kaydetti.

Borrell de Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Vang ile görüşmesini “derin” ve “yapıcı” olarak niteleyerek, Rusya-Ukrayna Savaşı, Tayvan sorunu ve Çin-AB alakaları bahislerini ele aldıklarını aktardı.

AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, 18 Nisan’da, AB’nin, Çin ile ilgilerinde ayrışmak yerine fırsatları ve sınamaları net biçimde belirleyerek, riskleri azaltmaya gereksinim duyduğunu, ekonomik, toplumsal, siyasi ve bilimsel bağları koparmak istemediğini açıklamıştı.

Çin Dışişleri Bakanı Çin Gang da AB’nin, Çin’le temaslı “riskleri azaltma” stratejisinin, “Avrupa’nın Çin’i kaybetmesine”, ülkesiyle işbirliğinin getireceği istikrar, kalkınma ve fırsatlardan yoksun kalmasına yol açacağını söylemişti.

YORUMLAR YAZ