• YARIM ALTIN
  5.508,00
  % 1,03
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5847
  % 0,09
 • € EURO
  29,2358
  % 0,14
 • £ POUND
  33,8100
  % 0,57
 • ¥ YUAN
  3,7849
  % 0,22
 • РУБ RUBLE
  0,2745
  % -0,29
 • BITCOIN/TL
  772445,606
  % 0,28
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Çin Başbakanı Li’den, AB’ye “Çin’in kalkınması risk değil fırsat” iletisi

Çin Başbakanı Li’den, AB’ye “Çin’in kalkınması risk değil fırsat” iletisi

Xinhua’nın haberine nazaran, Başbakan Li, Fransa’da düzenlenen “Yeni Global Mali Pakt Zirvesi” marjında Michel ile görüştü.

Li, görüşmede, Çin ile AB ortasında temel bir çıkar çatışmasının bulunmadığını, bir tarafın kalkınmasının başkasının yararına olduğunu kaydederek, “Çin’in kalkınması dünyaya riskler değil fırsatlar sağlıyor, global sanayi ve tedarik zincirlerine şoklar değil istikrar getiriyor” dedi.

Çin ve AB’nin stratejik özerkliğe ve çok taraflılığa bağlı hareket ederek karşılıklı itimadı geliştirmesi gerektiğini vurgulayan Li, “Böyle bir tavır, Çin ve AB’nin ortak kalkınmasına, global sınamalara ortak cevap verilmesine ve çok kutuplu bir dünyanın inşasına katkı sağlayacaktır” dedi.

Li, AB’nin Çin ile bağlarını objektif ve rasyonel bir bakışla değerlendireceğini, pratik işbirliğinin sağlam tabanda sürdüreceğini umduğunu lisana getirdi.

Michel de Çin’in kalkınmasının AB ve dünya için faydalı olduğuna işaret ederek, AB’nin Çin’in kalkınmasını baskılamayı amaçlamadığını, “yeni bir soğuk savaşa” karşı olduğunu aktardı.

Taraflar, görüşmede Ukrayna krizi konusunda da görüş alışverişinde bulundu

Li’nin birinci yurt dışı ziyareti

Çin Lideri Li, Mart’ta vazifeye başlamasından bu yana birinci yurt dışı ziyaretinde bu hafta Avrupa Birliği’nin iki lokomotif ülkesi Almanya ve Fransa’da temaslarda bulunuyor.

Li’nin ziyareti, AB Kurulunun 20 Haziran’da “Avrupa Ekonomik Güvenlik Stratejisi” isimli planı açıklamasına denk geldi.

Strateji, AB ülkelerinin ekonomik güvenlikleri konusunda riskleri belirlemek, pahalandırmak ve yönetmek için kapsamlı bir yaklaşım geliştirilmesini öngörüyor.

Bu kapsamda güç güvenliği, tedarik zincirlerinin direnci, kritik altyapının fizikî ve siber güvenliği, teknoloji güvenliği, ekonomik bağımlılık ve ekonomik zorlamaya yönelik riskler kapsamlı bir biçimde pahalandırılacak.

Stratejide, Çin’in ismi anılmasa da AB içinde ekonomik zorlama ve bağımlılığa karşı önlem alınması ve birtakım kritik teknolojilerin aktarılmasına dair kaygılar lisana getiriliyor.

YORUMLAR YAZ