• YARIM ALTIN
  5.539,00
  % 0,18
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9563
  % 0,13
 • € EURO
  28,7730
  % 0,16
 • £ POUND
  33,5243
  % 0,26
 • ¥ YUAN
  3,7106
  % 0,25
 • РУБ RUBLE
  0,2779
  % -0,31
 • BITCOIN/TL
  717150,545
  % 1,29
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

Çin Devlet Lideri Şi’den daha fazla açılım daveti

Çin Devlet Lideri Şi’den daha fazla açılım daveti

Çin Devlet Lideri Şi Cinping, dünyanın en büyük ikinci iktisadının ticaret ve yatırım üzere alanlarda yabancı işbirliğine odaklanması için daha fazla açılması davetinde bulundu.

CCTV’nin aktardığına nazaran Şi, Salı günü ıslahatı derinleştirme bahisli bir toplantıda, “Yeni bir kalkınma modeli oluştururken ve yapısal açılımı teşvik ederken, Döviz ve yatırım, ticaret ve finansal yenilik üzere işbirliğinin kilit alanlarına odaklanılmalıdır” sözlerini kullandı.

Çin’in yabancı yatırımcıları teşvik etme teşebbüsleri, Pekin’in sıfır-Kovid siyasetlerinin sona ermesinin akabinde iktisattaki toparlanmanın azalmaya başladığının netleşmesiyle son haftalarda arttı.

Yetkililer bu haftanın başlarında, müteahhitler için kredi takviyesini uzatarak, sıkıntılı emlak piyasasını desteklemek için bir adım attı. Tüketici harcamaları ve ihracat üzere iktisadın öbür kıymetli bileşenleri sakin seyrederken, son bilgiler deflasyonun derinleştiğine işaret ediyor.

Küresel yatırımcıların ve çok uluslu firmaların Çin’i anlamalarına yardımcı olan yabancı danışmanlık firmalarına, ülke çapında casuslukla uğraş kampanyasının bir modülü olarak bu yıl getirilen kısıtlama denizaşırı firmalardan gelen yatırım iştahını azalttı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, geçtiğimiz günlerde Pekin’e yaptığı ziyarette, Çin’in “piyasa dışı” uygulamaları ve Amerikan firmalarına yönelik “zorlayıcı eylemler” konusundaki telaşlarını lisana getirmişti. Yellen’in gelişinden yalnızca birkaç gün evvel, üst seviye Komünist Parti yetkilileri, kesime yönelik baskının global yatırımcıları korkutmasından bu yana birinci sefer ABD’li bir firma olan Şanghay’daki finans merkezinde yer alan Bain&Company’i ziyaret etmişlerdi.

Öte yandan Şi, ıslahat toplantısı sırasında, ülkeyi 2060 yılına kadar karbon nötr hale getirme planı için yenilenen bir atılımla güç tüketiminin daha uygun düzenlenmesi ve karbon emisyonlarının denetim edilmesi davetinde bulundu.

YORUMLAR YAZ