• YARIM ALTIN
  5.510,00
  % 0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9504
  % 0,08
 • € EURO
  28,7454
  % -0,03
 • £ POUND
  33,4824
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  3,7044
  % 0,04
 • РУБ RUBLE
  0,2800
  % 0,45
 • BITCOIN/TL
  717003,267
  % 1,30
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

Çin’de vadeli lityum süreçleri çalkantılı başladı

Çin’de vadeli lityum süreçleri çalkantılı başladı

Çin’de birinci sefer uygulamaya konulan ve elektrikli araç pilleri için temel bir bileşen olan lityum için vadeli süreçler, süreç hayatının birinci gününde çalkantılı bir başlangıç ​​yaptı.

Borsadan alınan bilgilere nazaran, Guangzhou Vadeli Süreçler Borsası’nda lityum karbonat Cuma günü ton başına 246 bin yuan (34 bin 263 dolar) olan taban uzlaşma fiyatının altına düştü. Ocak teslimi için mukavelelerde kayıplar yüzde 11 düşüş düzeyine toparlanmadan evvel 215 bin yuan düzeyine kadar geriledi.

Şubat-Temmuz periyodu için olan kontratlar ise birinci gün için düşüş sonu olan yüzde 14’lük kayıp yaşadı.

Shanghai Metals Market Sanayi Araştırmaları Genel Müdürü Shirley Wang fiyat hareketleriyle ilgili, yeni vadeli süreçlerin gelecek yıla ilişkin olmasının fiyat düşüşüne katkıda bulunmuş olabileceğini belirtti.

Wang, “2024’te lityum eserleri için beklenen arz fazlası inancı yumuşatıyor” değerlendirmesinde bulunurken birinci çeyreklerin Çin’deki tekrar stoklama faaliyeti için tipik olarak yavaş bir devir olduğunu da kelamlarına ekledi.

Metalin rafine bir formu olan lityum karbonatın spot fiyatları son periyotta çılgın bir seyir izledi.

Fiyatlar elektrikli nakliye filosuna yönelik global baskının tüketimi artırmasıyla Kasım ayında rekor düzeye ulaşmış lakin bu yıl arz baskılarının hafiflemesiyle düşüşe geçmişti.

Uzmanlar yeni kontratların daha şeffaf lityum fiyatlandırması sağlayacağını ve spot fiyatlar oynaklığı azaltacağını belirterek üreticiler ile alıcıların riskten korunması için daha tesirli yollar sunacağını kıymetlendiriyor.

Tesla CEO’su Elon Musk pak güce geçişte anahtar olarak görülen metal fiyatlarında geçtiğimiz yıl yaşanan artışı “çılgınlık” olarak nitelemişti.

Bununla birlikte dünyanın dört bir yanında pil ve arabaya üreticileri ham unsur tedariklerini teminat altına almak için alım mutabakatları imzalamak ya da mevcut mutabakatlarını genişletmek için rekabet etmeye devam ediyor.

Batılı ülkeler de Çin’in hala sürece bölümünü domine etmesi ve kayda bedel bir üretici olması nedeniyle müttefikleriyle kendi tedarik zincirlerini kurba eforlarını hızlandırıyor.

YORUMLAR YAZ