• YARIM ALTIN
  5.531,00
  % 0,23
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9510
  % 0,08
 • € EURO
  28,7287
  % -0,03
 • £ POUND
  33,5149
  % 0,16
 • ¥ YUAN
  3,7151
  % 0,34
 • РУБ RUBLE
  0,2781
  % -0,22
 • BITCOIN/TL
  717404,472
  % 1,44
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

Çin’den ASEAN’a hür ticaret daveti

Çin’den ASEAN’a hür ticaret daveti

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Dış Alakalar Komitesi Ofisi Yöneticisi Vang Yi, Güneydoğu Asya Uluslar Birliğine (ASEAN) özgür ticaret bölgesine dair mutabakatların güncellenmesi için müzakerelerin hızlandırılması daveti yaptı.

Xinhua’nın haberine nazaran Vang, Endonezya’nın başşehri Cakarta’da devam eden ASEAN Dışişleri Bakanları toplantısı kapsamında Singapurlu mevkidaşı Vivian Balakrishnan ve üye ülkelerin bakanları ile bir ortaya geldi.

ASEAN’ın hür ticaret mutabakatlarının Asya’da barış ve kalkınmaya katkı sunacağını lisana getiren Vang, Çin-ASEAN Hür Ticaret Bölgesi’ne dair mutabakatların güncellenmesi için müzakerelerin hızlandırılması davetinde bulundu.

Vang, ayrıyeten Singapur ile ikili bağlarını ve işbirliğini geliştirmek için karşılıklı adımlar atmaya istekli olduğunu belirterek, mevkidaşı Balakrishnan, Çin’in ASEAN’ın en büyük ticari ortağı olduğunu ve ikili bağları geliştirmek için kıymetli projelerin planlandığını söyledi.

Toplantıya Çin Dışişleri Bakanı katılmadı​​​​​​​

ASEAN toplantısına Çin Dışişleri Bakanı Çin Gang yerine üst seviye diplomat Vang katıldı.

Sağlık sorunu sebebiyle ASEAN’a katılamadığı belirtilen Çin Dışişleri Bakanı Çin’in, 25 Haziran’da Pekin’de Sri Lanka, Rusya ve Vietnam yetkilileriyle görüşmesinin akabinde düzenlediği basın toplantısından sonra bir daha görülmemesi, Bakan’ın nerede olduğuna dair soru işaretlerine neden oluyor.

Bakan, 6-9 Temmuz’da ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ile yapılan toplantıların yanı sıra 10 Temmuz’da Çin Devlet Lideri Şi Cinping ile Solomon Adaları Başbakanı Manasseh Sogavare’in görüşmesine de katılmamıştı.

Avrupa Birliği (AB) Dış Bağlar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in, 10 Temmuz’da Pekin’de yapılması planlanan ziyareti iptal edilmişti.

Bakanlık, Çin’in sıhhat meselelerinin Kovid-19’dan kaynaklanıp kaynaklanmadığı konusunda yorum yapmayı reddederken, bahse ait resmi açıklama da paylaşılmadı.

ASEAN’a bu yıl Endonezya konut sahipliği yapıyor

Bu yıl 56’ncısı düzenlenen ASEAN toplantısı dış işleri bakanları seviyesinde, Endonezya’nın başşehri Cakarta’da 11-14 Temmuz tarihleri ortasında gerçekleşiyor.

Bangkok’ta 1967’de kurulan ve Vietnam, Tayland, Singapur, Filipinler, Myanmar, Malezya, Laos, Endonezya, Kamboçya ve Brunei’yi bir ortaya getiren ASEAN, hükümetler ortası işbirliği ve iktisat diplomasisini hedefliyor.

​​​​​​​ASEAN, mayısta Doğu Timor’un 11. üye olarak birliğe iştirakine ait yol haritasını onaylamıştı.​​​​​​​

YORUMLAR YAZ