• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Çin’den Avrupa’ya ekonomik işbirliği daveti

Çin’den Avrupa’ya ekonomik işbirliği daveti

Çin Başbakanı Li Çiang, Avrupa’da ekonomik güvenlik korkularının arttığı bir periyotta Almanya ve Fransa’ya yaptığı ziyaretlerde risk algısına karşı açıklık ve işbirliğini geliştirme davetinde bulundu.

Mart ayında misyona başlayan Başbakan Li, birinci yurt dışı ziyaretlerini Almanya ve Fransa’ya yaparak, ABD ile rekabetin ve tansiyonların arttığı bir periyotta Çin’in Avrupa’nın “stratejik özerkliğini” desteklediği iletisini verdi.

Hafta başından itibaren Almanya ve Fransa’da temaslarda bulunan Li, Almanya’da Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve mevkidaşı Olaf Scholz, Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve mevkidaşı Elisabeth Borne ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Berlin’de Alman mevkidaşı ile Çin-Almanya hükümetler ortası müracaat konferansı toplantısını gerçekleştiren, Paris’te Fransız hükümetinin mesken sahipliğindeki Yeni Global Finansman Paktı Doruğu’na katılan Li, her iki ülkede de iş dünyası temsilcileriyle bir ortaya geldi.

Li, başbakan olarak birinci yurt dışı ziyaretlerini Avrupa Birliği’nin (AB) lokomotifi olan iki ülkeye yapmayı tercih ederek, ABD ile global güç rekabetinin arttığı bir periyotta siyasi cepheleşmeye karşı kıta ile ekonomik ve siyasi ilgileri geliştirme iletisi verdi.

Çin Başbakanı’nın Avrupa ziyaretlerinin, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın Pekin’i ziyaret ettiği vakte denk gelmesi dikkati çekti. Blinken’ın Çin ziyareti, tansiyonlu münasebetlerde istikrarı sağlamak üzere bağlantı kanallarını kurmayı amaçlarken Li’nin Avrupa’daki temasları ekonomik işbirliğini geliştirmeye ve ekonomik güvenliğe dair risk algılamalarını gidermeye odaklandı.

Berlin’de temaslarda bulundu

Berlin’e 18 Haziran’da temaslara başlayan Başbakan Li, burada iş dünyası temsilcileriyle yaptığı görüşmede, ekonomik bağları koparma yaklaşımı yerine daha fazla açıklık ve işbirliği daveti yaptı.

Li, “Riskleri tedbire ve işbirliği birbirine zıt değildir. Tarafların güvenlik telaşları olması anlaşılır fakat burada değerli olan riskleri nasıl akılcı formda tanımlayıp ona nazaran önlem alacağımız.” dedi.

Hükümetlerin istikrarlı iş ortamı oluşturup piyasa dinamiklerine nazaran risk değerlendirmesi ve idaresi işini şirketlere bırakması gerektiğini savunan Li, “Umarız Almanya, açık pazar anlayışını sürdürerek ülkede yatırım yapan Çinli şirketlere adil, şeffaf ve ayrımcı olamayan bir iş ortamı sağlar.” sözünü kullandı.

Çin-Almanya Ekonomik ve Teknik İşbirliği Forumu’nda konuşan Li, Avrupa’da son vakitlerde lisana getirilen “riskleri azaltma” yaklaşımına ait görüşlerini şu sözlerle lisana getirdi:

“Uzun mühlet lokal idarelerde çalıştım, kullandığımız araçların birçok Alman markasıydı. Şanghay’da 5 yıl Parti Sekreterliği yaptığım periyotta devletin verdiği makam aracı Çin’de üretilen Volkswagen marka bir arabaydı. Ben bunu risk olarak görmedim. Hastaneye gidip tomografi çektirdiğimizde bunlar daima Siemens aygıtlarla yapılıyor lakin içine girdiğinizde ‘Bu inançsız.’ demiyorsunuz. Biz Çin’de bunların hiçbirini risk olarak görmedik ve ‘Riski azaltalım.’ diye bir niyetimiz olmadı.”

YORUMLAR YAZ